A válságok korában élünk, és mindannyian szembesülünk ezekkel, mely válságok gyakorlatilag összeérnek: az éghajlatváltozás, az energiaválság és a vízválság. Ez utóbbi még az energiaválságnál is nagyobb kihívás, ráadásul Magyarország – a kormány rövidlátó politikája miatt – különösen ki van téve ezeknek a kríziseknek. Ennek ellenére az Orbán-kormány továbbra is olyan lépéseket tesz, melyek nemhogy csökkentenék, de egyenesen növelik a kockázatokat, és súlyosbítják ezeket a kihívásokat – mondta el Keresztes László Lóránt, az LMP – Magyarország Zöld Pártjának országgyűlési képviselője.
Keresztes az akkumulátorgyárakra mutatott rá, hiszen a kormány ebben a szektorban szeretne nagyhatalmat csinálni Magyarországból, azonban a gyártásnak óriási az energia- és vízigénye, mindez nagyon súlyos környezeti kockázatokkal jár. A kormány úgy akar hazánkból akkumulátorgyártó nagyhatalmat csinálni, hogy még azokat a minimálisan elvárható intézkedéseket sem lépik meg, melyek az emberek, és a környezet megóvásának érdekében szükségesek lennének. A gödi akkumulátorgyár kapcsán megdöbbentő információ látott napvilágot az Átlátszónak köszönhetően. Eszerint a gyár tevékenységét 2016 óta nem vizsgálták, a gyár kútjából azóta nem vettek mintát, sőt azt betemették, miközben a kormány mindezt próbálta eltitkolni. Keresztes szerint felháborító, hogy a kormány a külföldi gyárak oldalára áll, szemben a magyar lakossággal, és a cégek érdekeit képviseli.
Keresztes a fenntartható fejlődés bizottságának elnökeként kezdeményezte Lantos Csaba energiaügyi miniszter meghallgatását. A zöldek elvárják, hogy a miniszter adjon választ arra, hogy mindez miképpen történhetett meg Magyarországon, és hogyan kívánják a jövőben elkerülni, hogy ne végezzenek el rendkívül fontos vízvizsgálatokat, és környezetvédelmi terveket. Az LMP továbbá határozati javaslatot is benyújt a Parlament elé, kötelezővé szeretnék tenni, hogy az ilyen gyárak esetében végezzék el a vízvizsgálatot, és az eredményeket hozzák nyilvánosságra. Ha valahol aggályos eredmények születnek, akkor pedig állítsák le az érintett gyár működését, mindaddig, amíg a szennyezés forrását meg nem találják, és meg nem oldják a problémát. Az LMP felelősnek érzi magát, hogy ezt a helyzetet sikerüljön megoldani.
Az, hogy a kormány korlátok nélkül kívánja fejleszteni ezt az iparágat, és idegen gyártókat behívni, az ellentétes a nemzeti érdekünkkel. Óriási a vízigénye egy-egy ilyen gyárnak, a környezeti kockázatok is súlyosak. Az is felháborító a zöldek szerint, hogy a vízigényekre sem ad választ a kormány, nem tudjuk, hogy egy-egy gyárnak mekkora is pontosan a vízigénye. Az már csak hab a tortán, hogy mindez gazdaságilag sem racionális, hiszen jellemzően nem is magyar munkavállalók dolgoznak ezekben a gyárakban, a multinacionális cégek a tőkét kiviszik az országból, a környezeti károkat pedig itt hagyják.