Két fontos győri ügyről is csak a keddi közgyűlés legvégén, Pollreisz Balázs (MSZP) külön kérdése nyomán esett szó: a Pannon-Víz és a víziközművagyon államosítása ésa gázszerződés ugyan olyan ügyek voltak, amelyek tárgyalása rendkívüli közgyűlést is ért már idén, mindkét fronton nagy a csend. Pedig a Pannon-Víz ügyében Balla Jenő független képviselő kérdéssort is küldött egyébként a céget irányító Rácz Attilának, ám arra egy hónap alatt sem kapott választ.
Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz) pedig a legutóbbi, szeptemberi közgyűlésen mondta, hogy aznap délután megy tárgyalni Budapestre – hivatalosan ezért nem ment a szentiváni civilek ezerfős lakossági fórumára –, azóta azonban nem nagyon mondott semmit az ügyről.
A keddi ülésen kiderült: még nincs döntés az ügyben,
Dézsi Csaba András polgármester szerint tárgyalni kell tovább. Nem tiszta még pontosan szerinte, hogy hogy fog kinézni az a rendszer, amihez csatlakozni lehetne, és az sem ad támpontot, hogy Székesfehérvár például csatlakozott, Debrecen viszont nem. Szerinte akkor tud csatlakozni Győr, hogy pontosan hogy épül fel majd az állami cég, és amíg nem tudjuk meg, hogy ki határozza meg, hogy ki lesz a menedzsment, vagy hogy milyen fejlesztéseket terveznek Győrben.
Az is probléma viszont, ha a Pannon-Víz, ami Győr többségi tulajdonában van, nem tudja kifizetni a jövő évi energiaszámlákat. Az azonban biztos a polgármester szerint, hogy a legfontosabb az, hogy a vízellátás biztosított legyen. Ezen felül az is fontos, hogy ne gondolják azt Budapesten, hogy Győr gazdag város, itt nem kell fejleszteni.
Év végéig biztos drágán veszi a város a gázt
Pollreisz másik kérdése a város gázszerződésére vonatkozott, amelyről nem igazán kapott tájékoztatást a közgyűlés; mi is hónapok óta próbáljuk megtudni a Győr-Szoltól a részleteket, főleg azóta, mióta Dézsi polgármester december hónapra konkrét összeget mondott azzal kapcsolatban, hogy mennyibe fog kerülni a gáz: 5,5 milliárd forintba. Közben azonban az augusztusi csúcsról (339 euró/MWh) jelentősen bezuhant a gáz ára, aznap éppen 90 euró/MWh volt az aktuális piaci ár.
Kiderült azonban, hogy ez egyelőre nem érinti a város által fizetett magas árat, mivel azt az augusztusi árhoz rögzítve kötötték meg december végéig, bár lesz állami kompenzáció is később. A januártól érvényes árat viszont a mostani világpiaci árak alapján számolják majd, így az várhatóan kedvezőbb lesz.
Prédl Antal Győr-Szol-vezér mindezt úgy fogalmazta meg, hogy szerinte összességében azt lehet mondani, hogy egy jó szerződést kötöttek, viszont pontos összegeket nem tud mondani jövő évre. A decemberi összeg a már ismert ár és a korábbi évek fogyasztásának szorzatából jön ki.
A közgyűlés felvételén 2 óra 37 perctől tekinthető meg a két válasz:
Közgyűlés | ÉLŐ | 2022.10.25. 10:00
null