A legsúlyosabb állapotú hozzátartozót gondozó családtagok mindössze 78 ezer 130 forintot kapnak az államtól - ez derült ki Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselőjének írásbeli kérdésére adott válaszból.
Ungár egy egész kérdéssort intézett Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszterhez. Amiben azokat a kérdésket tette fel, hogy:
1. Tervezik -e a jövőben támogatni azokat a családokat, akik idős, demens rokonukat otthon ápolják, napi 24 órában a megélhetéshez egyáltalán nem elégséges, megalázó összegért?
2. Tervezik -e bővíteni a bentlakásos otthonokban a férőhelyek számát?
3. Kapnak -e a jövőben támogatást az önkormányzatok, hogy az idősek nappali ellátását biztosítani tudják az infláció és a rezsiemelkedés ellenére is?
4. Tervezik -e emelni a demensekkel, idősekkel foglakozó szociális dolgozók számát, hogy csökkenjen a munkaerőhiány és a fluktuáció?
5. Mikorra készül el az a külső és belső intézményrendszer kialakítása, melyre államtitkár úr hivatkozott, amit az egyházakkal és a szakmai szervezetekkel együtt a minisztérium dolgoz ki?
6. Mely szakmai szervezetekkel egyeztettek?
A feltett kérdésekre - igaz a jövőt illető konkrétumok nélkül - Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára válaszolt.
Az államtitkár a legsúlyosabb állapotú hozzátartozót gondozó családtagok megdöbbentő 78 ezer 130 forintos állami juttatásához azt is hozzáfűzte, hogy 2023-ban 5%-os emelést kíván a kormány ezen összegen végrehajtani.
A Fidesz arra nagyon büszke, hogy 12 év alatt a legsúlyosabb állapotú hozzátartozót gondozók ellátása 78.130 forintra nőtt.
Ezzel Rétvári Bence államtitkár úr beismerte, hogy a kormány nem tartja megalázónak, sőt elégségesnek ítéli meg ezt az összeget mindazoknak, akik otthon ápolják súlyosan beteg hozzátartozójukat.
Az államtitkár azt is írta, hogy 2023-ban, tehát jövőre ez az összeg 5 százalékkal fog nőni. Kiderült: a kormány nem akar érdemi segítséget nyújtani, hiszen a rekordmagas 20 százalékos inflációval és az elszabaduló rezsiárakkal számolva ez a kevés pénz is körülbelül ötödét elveszíti a reálértékéből - írta egy Facebook-bejegyzésben Ungár.
Az írásbeli válaszból az is kiderült, hogy a legsúlyosabb állapotú, gyermekeket gondozók 200 ezer forintot kapnak az államtól.
Az államtitkár a területen bevezetett gyermekek otthongondozási díjára is kitért, mint írta 2022-ben ez az összeg megegyezik a mininálbérrel, és prognózisa szerint ez 2023-ban is így marad.
11 év alatt 8%-kal nőtt az idősotthonok befogadóképessége, így most 54 ezer 517 főt tudnak fogadni és ellátni - könyvelte el sikerként Rétvári.
Ungár Péter résztuljadonos az Ugytudjuk.hu-t kiadó gazdasági társaságban.