A Sajó egész szlovákiai szakaszára rendkívüli helyzetet hirdetett a szlovák kormány, a rendelkezés a Rozsnyói, a Rimaszombati és a Nagyrőcei járás területét érinti
A folyón kialakult helyzetről Zuzana Čaputová köztársasági elnök is személyesen, a helyszínen kért tájékoztatást.
A kormányhatározat több minisztériumnak is feladatokat ír elő a folyó szennyezésének mielőbbi megállítására, konkrétan a környezetvédelmi, a gazdasági, a belügy-, az egészségügyi, a pénzügy- és a mezőgazdasági minisztérium részére is.
Az intézkedéstől azt várják, hogy a kárelhárításra több pénzt fordít majd a kormányzat, és a szükséges munkákat is gyorsabban végzik majd el. A Sajó szennyezése májusban csökkent ugyan, de még így is naponta több tonna káros anyag, elsősorban vas, kén és arzén kerül a folyóba.
Mint arról korábban az Ugytudjuk is beszámolt: a Sajó szlovákiai szakaszán először február közepén észlelték a folyó vizének vöröses elszíneződését, amelyet, mint kiderült, az alsósajói vasércbányából kifolyó víz okozott, s a 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről került a folyóba. Az eddigi vizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb a határértéknél, továbbá emelkedett mangán-, szulfát- és arzéntartalmat is kimutattak.
A Siderit bányaüzem 1975 és 2008 között működött, mikoris csődbe került. A szlovák állami Ércbánya-vállalat közlése szerint a csődbe jutott társaság a kitermelés leállítását követően nem tett eleget a bánya likvidálására vonatkozó kötelezettségeinek, így az „elengedhetetlenül szükséges” intézkedéseket maga az Ércbánya-vállalat hajtotta végre, még 2012-ben.