A Győr összefog csoportban is téma volt, és éppen most adott interjút Radnóti Ákos alpolgármester, adyvárosi képviselő (Fidesz) is arról, hogy
az adyvárosi tó – ami valójában egy csapadékvíztározó – nem éppen a legszebb arcát mutatja az utóbbi hetekben.
A dolognak egy oka van: ahogy arra az alpolgármester is rámutat, és mi is éppen leírtuk, ez nem egy természetes tó, hanem egy csapadékvíztározó, tehát akkor van benne víz, ha esik az eső. Az utóbbi időszakban pedig nem sokat esett az eső, úgyhogy a vízszint fél méterrel lejjebb van a kívántnál. A szokásos munkákat – nád- és hínárgyérítés – az alpolgármester szerint elvégezték vagy el fogják végezni.
Radnóti alpolgármester kiemelte, hogy nincs lehetőség a tóba halat telepíteni a szakemberek szerint. Beszéltünk a témára rálátó szakértővel, aki azt mondta, hogy korábban egyébként voltak halak, mivel több csapadék volt, és frissebb volt a víz, most viszont kevesebb az eső, kevesebb az oxigén a vízben, így nem igazán érné meg most halakat telepíteni a vízbe.
Végül ezt írta:
Kérem a tó környékén élőket, az ide látogatókat, legyenek a témában megértőek, a tó környezete a magyar lakótelepek között kiemelkedően az egyik legszebb. Azt megígérhetem, hogy a gyérítést minden évben szakszerűen elvégezzük, de ha nincs annyi eső, mindig lesznek esztétikai problémák!
Márpedig akkor az esztétikai problémák velünk maradhatnak
A klímaváltozás következtében a tavalyi év volt a legszárazabb év Magyarországon, az éves csapadékösszeg országos átlagban csaknem 20 százalékkal elmaradt a szokásostól. A modellek szerint az éves csapadékmennyiség nem fog változni, annak eloszlása viszont igen:
nyáron az eddig megszokott mennyiséghez képest kevesebb, télen viszont több csapadék várható majd hazánkban.
A szélsőséges csapadékesemények terén is változás valószínűsíthető: nemcsak az intenzitásuk, de a gyakoriságuk is növekedni fog a jövőben a szimulációk szerint. A becslések szerint többször fordul majd elő, hogy a napi csapadékösszeg meghaladja a 10, illetve 20 mm-t. Ezt azt jelenti, hogy az a csapadékmennyiség, amely az elmúlt évtizedekben néhány nap alatt hullott le, sokkal koncentráltabb lesz, előfordulhat, hogy pár órás intenzív esőzések formájában érkezik majd.
Összességében tehát az várható, hogy az adyvárosi tóhoz hasonló csapadéktározóban nyáron, amikor legjobb lenne sétálni a partján, kevesebb víz lesz, és így fennállnak majd az „esztétikai problémák”, amelyek valójában csak azért tűnnek fel, mert – mint azt az alpolgármester is hangsúlyozza – nem rendeltetésének megfelelően használjuk jelenleg ezt a közterületet. Cserébe viszont az ember bármikor leülhet a frissen felavatott „Sztárom a párom”-padra.
Fotó: Böszörményi László / Győr összefog