„VIGYÁZAT OMLÁSVESZÉLY BELÉPNI TILOS!” – ezzel a felirattal állítottak fel kerítést Szombathelyen a régi SZTK épülete körül. Pedig néhány hónapja még rengeteg embert fogadott a létesítmény, itt rendezett ugyanis be oltópontot a Markusovszky kórház.
Az épület 2021-ben lett teljesen üres, amikor is a még ott rendelő fogorvosok átköltöztek a néhány méterrel odébb felépült új orvosi alapellátóba.
Mivel azt már jó ideje lehetett tudni, hogy a régi SZTK épület üresen fog állni, már 2019-ben tárgyalásokat kezdett az EMMI az akkori szombathelyi városvezetéssel az esetleges hasznosításról. Ahogy a jelenlegi példa is mutatja, a felek nem jutottak túl messzire.
Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője fogalmazott meg írásbeli kérdést, amiben ismét azt tette fel, hogy mi lesz az SZTK további sorsa.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára válaszában azt írta, hogy az épület jelenleg a Markusovszky Kórház vagyonkezelésében áll, a kórház pedig az Országos Kórházi Főigazgatósággal együtt vizsgálja a hasznosítás további lehetőségeit.
“...egy bezárt épület gyakorlatilag a teljes leromlás küszöbére juthat az elkövetkezendő hosszú évek során. És én azt gondolom polgármester úr, hogy a városunk közepén, a Március 15. téren azt nem engedhetjük meg, hogy gyakorlatilag –még annak ellenére is, hogy állami tulajdonba került – az SZTK épületével ne történjen semmi - ezt Czeglédy Csaba (független) szombathelyi önkormányzati képviselő mondta 2021 decemberében a városi közgyűlésen.
A képviselő akkor arról beszélt, hogy felkereste Károlyi István építész, aki több ötlettel is előállt az épület hasznosítása kapcsán. Mivel középületnek készült az SZTK, így hasonló funkciókban gondolkodva Károlyi szerint
- közép-, vagy felsőfokú oktatás folyhatna az ingatlanba, kollégiumi szobák kialakításával együtt,
- de lakásokat is kialakíthatnának nem szocális alapon kisgyermekes vagy idős egyedülálló személyeknek.
Az akkor számítások alapján 2 milliárd forint lenne szükséges az átépítéshez.
Czeglédy akkor azt javasolta, hogy a városvezetés kezdjen tárgyalásokba annak érdekében, hogy az épület a város tulajdonába kerüljön, így aztán kész terveket lehetne készíteni, amivel lehetne menni kilincselni a kormánynál forrás biztosítására.
Rétvári mostani válaszából az tűnik ki, hogy a ha voltak is tágyalások a város részéről az épület megszerzésére, azok egyelőre nem vezettek eredményre.