Úgy tűnik, a szakértők megoldották a pestis járvány 700 éves rejtélyét, egy nemzetközi kutatócsoport ugyanis azt állítja, megtalálták, honnan indult ki a járvány az 1300-as években.
A pestis a 14. század közepén tombolt végig Európában, Ázsiában és Afrikában. Több 10 millió ember halt meg a járvány következtében, ami valószínűleg a kereskedők munkájának köszönhetően terjedt végig három kontinensen. Azt viszont eddig senki sem tudta biztosan, hogy honnan is indult ki a járvány.
Egy lipcsei kutatóközpont most pontot tehetett a rejtély végére, Johannes Krause professzor arról nyilatkozott, hogy sikerült beazonosítaniuk a járvány kiindulópontját. Ezzel együtt a ma is jelenlévő pestis kórokozók atyjára is rátaláltak.
A rejtély kulcsa néhány feljegyzés volt, ami az 1330-as évekből maradt ránk. Ebben arról írnak, hogy a mai Kirgizisztán területén található két temető környékén hirtelen megugrott a halálozások száma. A kutatók a temetőkbe is ellátogattak, ahol 1248 és 1345 között összesen 467 síremléket állítottak.
Csak 1338 és 1339 között viszont 118 síremlék került a temetőbe.
Az emlékeken még a vésetek is kiolvashatóak voltak, ezeken szír nyelven rajta szerepelt a dögvész szó, amit később a búvópestissel kötöttek össze. A temetőben már az 1880-as években is végeztek ásatásokat, ezek során 30 csontvázat katalogizáltak az akkori régészek. A modern kutatást végző csapatnak sikerült felkutatnia ezeket a csontvázakat, amelyeket a síremlékekhez is tudtak kötni. Végül DNS-vizsgálatokat végeztek a maradványokon, ezek végére kiderült, hogy a holttestekben fellelhető volt a Yersinia pestis nevű baktérium, ami a pestis világjárványát okozta.
A baktériumot aztán tovább vizsgálták, egy genomvizsgálat pedig kimutatta, hogy a Kirgizisztánban talált minták az európai járvány okozó baktérium közvetlen felmenői voltak. Sőt, a mintákat összekötötték olyan kórokozókkal is, amelyeket a mai rágcsálókban találták meg.
A Guardian hozzáteszi, hogy ugyan még ma is fertőződnek meg emberek a pestissel, a jobb higiéniának, na meg annak köszönhetően, hogy kevesebbszer találkozunk patkányokkal, ritka az, hogy valaki megbetegedjen a baktérium miatt.