Ha valaki most kezdene el hobbi szinten gombászni, hogyan álljon neki? Miket kell megtanulnia, elolvasnia a biztonságos gombászáshoz?
Első és legfontosabb szabály, hogy kezdő gombász mindent mutasson meg szakértőnek, amit étkezési célra szedett! Piacokon van hivatásos gombaszakellenőr, akit meg lehet kérdezni.
Amúgy a könnyen felismerhető ehető fajcsoportok közé tartoznak a tinóruk. Ha csöves termőrétegű gombát találsz – azaz a kalap alsó felén pórusok, csövecskék vannak –, a gomba barnás-sárgás színű, és nyomásra kékül, az szinte kizárható, hogy mérgező lenne. A csiperkék – a “sampinyon” – fiatalon összetéveszthetők a galócákkal, de idősebb korban a lemezeik bebarnulnak, és elég jellegzetesek. Akadnak köztük mérgezők, de ezek sárgulnak és általában vegyszerszaguk van. Amíg az ember ezeket a jellegzetességeket felismeri, tényleg muszáj gombaszakellenőrhöz járni!
Melyik időszak a legkedvezőbb a gombaszedéshez?
Minden szezonnak megvan a maga gombája. Még télen is lehet laskagombát vagy téli fülőkét találni. Tavasszal megjelennek már a korai fajok, kucsmagombák, pereszkék, de mivel a gombák lebontó szervezetek, az igazi dömping a tenyészidőszak közepén-végén, nyáron és ősszel robban be. Több napos csendes eső kell a gombák kibújásához, mert a gombaszervezet olyan körülmények között hoz termőtestet, amikor a spórái ki tudnak csírázni.
Hol érdemes keresni a gombát? Városi környezetben is van létjogosultsága a gombaszedésnek?
Különösen az ólmozott benzinek idején, de kisebb mértékben ma is fontos szabály, hogy forgalmas utak mentén nem szabad gombát gyűjteni. A gombák nagyon hatékonyan tárolják a nehézfémeket és egyéb szennyezőanyagokat, ezért a városi gombák nem tartoznak a legegészségesebb táplálékok közé. Persze, ha a saját kertünkben vagy egy parkban találunk valamilyen ehető fajt és tudjuk, hogy nem érhette vegyszer, sem más szennyeződés, akkor a városban is lehet gombászni.
A gombák jelentős része nagyon szoros szimbiózisban él növényekkel, elsősorban fákkal, ezért a legtöbb fajt a rá jellemző fa közelében találhatjuk meg. Éppen ezért a legjobb lelőhelyek az idős erdők. De például a csiperkék, őzlábgombák nem ilyenek, velük lehet réteken, kertekben is találkozni, és éppen emiatt lehet a csiperkét nagyüzemben termeszteni is – a vargányát pedig nem.
Hová vezethet reálisan nézve, ha valaki ész nélkül, tájékozottságot mellőzve kezd el gombászni?
Mindenképpen komoly természetkárosítást tud okozni, aki ész nélkül beleveti magát az erdőbe, és összeszed mindent, amit talál. A gombáknak nagyon fontos szerepe van a természet egyensúlyának megtartásában, rájuk is vigyázni kell, mint ahogy más növényekre vagy állatokra. Amennyiben az illető a gombaszakellenőri vizsgálatot is mellőzi, úgy mindazok életét kockáztatja, akik fogyasztanak az általa szedett zsákmányból.
Létezik a gombaszedésnek valamilyen törvényi szabályozása?
Igen, pont az előbb említettek miatt egyszerre 2 kilónál több gombát nem szabad összeszedni – kivéve, ha egy példány maga több mint 2 kiló, ami óriáspöfeteg esetén reális veszély. Ezen kívül a védett gombákat mindenképpen ismerni kellene annak, aki erre adja a fejét. Vas megye különleges helyzetben van, mert az Alpok közelsége miatt kialakult speciális éghajlat alatt sok védett gombafaj előfordul, ami máshol az országban nem. Ezeket fontos nem a gombaszakértőnél felismerni, mert egyrészt büntetést kell fizetni, másrészt már nem tudjuk visszacsinálni a pusztításunkat. Ezen kívül természetesen egyes területeken, például lezárt magánterületeken vagy fokozottan védett természetvédelmi övezetekben nem szabad gombászni, vagy csak az adott tulajdonos, illetve hatóság engedélyével.