Csak európai összefogás tudja megállítani az ökológiai katasztrófát a Sajón
– írta Facebook-bejegyzésében Donáth Anna.
A héten frakciótársammal, a szlovák Michal Wiezikkel találkoztunk, hogy egyeztessük közös lépéseinket a Sajón zajló katasztrófa ügyében. Közös fellépéssel nagyobb nyomás alá fogjuk helyezni mindkét ország kormányát, hogy végre cselekedjenek. Mert eddig a szlovák és magyar kormány, felháborító módon, nem tett semmit az ügyben. Éppen ezért a héten, első lépésként, levelet küldtem a magyar és szlovák minisztereknek, míg Michal az Európai Bizottsággal vette fel a kapcsolatot
– tette hozzá a Momentum politikusa.
Mert nem csak arról van szó, hogy egy folyó kipusztul. Ezzel együtt sok magyar és szlovák egészsége is veszélyben van:
a szlovák szakaszon a nehézfémek és az arzén mennyisége már sokszázszorosa az egészségügyi határértéknek.
Jövő héten Michallal személyesen is elmegyünk a Sajó magyar és szlovák szakaszára felmérni a helyzetet, és beszélünk az ott lakókkal. Ha kell, európai szinten fogjuk kikényszeríteni, hogy a kormányok végre fellépjenek a Sajón zajló ipari szennyezéssel szemben. Mert ha nem lépnek az óriásszennyezők, óriáscégek, akik a probléma nagy részét okozzák, és kezelni is tudnák, akkor környezetünk pusztulása, társadalmunk összeomlása elkerülhetetlen. És ha nincs más mód, akkor a környezetvédelem irányába tett lépést az államnak és az EU-nak kell kikényszerítenie
– fogalmazott Donáth Anna.
Mert környezetvédelem nélkül nincs jövő, a zöldkérdés létkérdés
– zárta bejegyzését.
Szerdán írtunk róla, hogy a Sajó szennyezését ugyan már februárban észlelték, azonban az azóta eltelt három hónap nem volt elegendő ahhoz, hogy az illetékesek bármit is tegyenek. Úgy tudni, hogy a vastartalmú szennyvíz forrása egy művelésből kivont bánya területéről, az egykori Siderit üzem telephelyéről folyik a vízbe Szlovákia területén, így az ügyben Magyarország is Szlovákiától várja a megoldást.
Egészen megdöbbentő, hogy milyen súlyos katasztrófát okozott az a szennyezés, ami a Sajó folyót érintette
– jelentkezett be a szlovák Henckóról Keresztes László Lóránt (LMP), az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke, majd hozzátette:
elképesztő az a helyzet, hogy a pontosan tudták azt az illetékesek, a minisztériumok, a hatóságok hogy ez bekövetkezhet, és hogy be is fog következni ez a bányában, és mégsem tettek semmit.
Keresztes úgy tudja, már 2017-ben született egy kormányzati döntés Szlovákiában arról, hogy meg kell kezdeni az előkészületeket a katasztrófa leendő elhárításához. Mégsem tudni, hogy történt-e bármi is ennek hatására.
A szennyezett víz február óta ömlik a Sajóba, a legutóbbi mérések alapján ez most 17 liter, percenként. A károsanyag egyelőre nem jelent meg a folyó magyar szakaszán, erre jelenleg egy nagyobb árhullámnál van esély.
A szlovák környezetvédelmi minisztérium [ott ilyen is van – a szerk.] a felelősséget a gazdasági minisztériumra hárítja azzal, hogy a bánya tulajdonosa, az Ércbányák állami vállalat. A cég azonban szintén büntetőfeljelentést tett a Sajó folyó szennyezésével összefüggésben, mert véleményük szerint a kiömlő bányavíz minőségéért magát a Siderit vállalatot terheli a felelősség, amely utoljára termelt ki itt nyersanyagot. A hivatalok közti pingpongozás közben lassan, de biztosan pusztult ki a folyó élővilága, fogalmazott a Felvidék.ma.