Amennyiben az Európai Bizottság teret enged a vegyipar és a vetőmag ipari óriás cégeknek, úgy újfajta génmódosított élelmiszerek jelenhetnek meg a fogyasztók asztalain anélkül, hogy a korábban bevett szabályozási mechanizmust be kellene tartaniuk.
Vagyis lényegében jelölés nélkül kerülnének a boltok polcaira, majd a vásárlók asztalaira a génmódosított élelmiszerek.
Ez azt jelentené, hogy a magyarok is olyan élelmiszereket fogyaszthatnának, amelyekről nem is tudnák, hogy laborban előállított
génmódosítás eredményei. Ezzel megszűnne az a döntési lehetőségük, hogy választhassanak a hagyományos és az új, génmódosított termékek között.
Az LMP - Magyarország Zöld Pártjának frakciója egy határozati javaslatot nyújtott be, amelynek két lényegi pontja van:
- A magyar kormány határozottan álljon ellen, minden olyan próbálkozásnak, amellyel az Európai Bizottság kivonná az eddigi szabályozási és ellenőrzési mechanizmus alól az újfajta génmódosítással előállított élelmiszereket.
- A Kormány támogassa a már bizonyított, fenntartható és az éghajlatváltozással szemben ellenálló mezőgazdasági módszereket.
Az Ugytudjuk.hu felkereste az összes parlamenti frakciót, hogy mit gondolnak a kérdésről. A Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk, a Momentum és a Jobbik frakciója nem válaszolt a megkeresésünkre.
A határozati javaslat támogatandó, mivel a Párbeszéd kiemelten fontosnak tartja a magyar emberek egészségének megőrzését, a természeti környezetünk védelmét és a génmódosított szervezeteket tartalmazó élelmiszerek megfelelő jelölését és szigorú szabályozását.
Tekintettel arra, hogy a kormány is GMO-mentes politikát folytat, kötelessége megfelelően reagálni az új kihívásokra és nem engedni utat a GMO-k térnyerésének - írta válaszában a Párbeszéd.
A DK nevében Arató Gergely, frakcióvezető-helyettes és Rónai Sándor, a párt EP-képviselője válaszolt. Ők ezt írták:
A Demokratikus Koalíció frakciója támogatja az LMP új génmanipulált élelmiszerekre vonatkozó határozati javaslatát a magyar országgyűlésben. A DK konzekvensen a GMO ellen szavazott az Európai Parlamentben is, támogatjuk azokat az előterjesztéseket, amelyek a Bizottság génmódosított szervezetekre vonatkozó (pozitív) engedély-döntéseit támadják meg. Az EU-ban jelenleg nincs erről szóló javaslat, de ha lesz, akkor az EP-képviselőink ahogy eddig, ez után is ellene fognak szavazni.
Az MSZP pedig így vélekedett a kérdésről:
A Magyar Szocialista Párt a környezetvédelmi szempontok érvényesítését javasolja az agráriumban. Az MSZP álláspontja szerint az élelmiszer-előállításban fenn kell tartani a GMO-mentességet, óvjuk a természeti értékeket, és a jelenleginél sokkal szélesebb körben alkalmazzuk a biogazdálkodást. Az eddig megismert és várható előírások – növényvédőszerek, műtrágyahasználat korlátozása – szükségszerűen a termelési szerkezet és módszerek átalakítását kényszerítik ki, aminek ma már csak az ütemezése a kérdéses.
1. A környezet- és természetvédelmi elvárások teljesítését és az agrárium versenyképességét a precíziós technológiák elterjesztésének támogatásával javasoljuk biztosítani – ez szolgálja a hazai élelmiszerellátás biztonságának garantálását és az ágazatban rejlő potenciál kihasználását.
2. A Magyar Szocialista Párt a vízgazdálkodási műtárgyak és a csatornahálózat felújítását, kialakítását szolgáló projektek számának, illetve az ezekhez felhasználható pénzösszeg nagyságának növelését javasolja. A vízminőség védelme mellett kiemelt fontosságú, hogy a klímaváltozás miatt növekvő öntözési igények minél nagyobb mértékben kielégítésre kerüljenek.
3. Az MSZP intézkedéseket javasol, hogy az agrárterületekhez kötődő élővilág ijesztő mértékű elszegényedését megállítsuk, és annak változatosságát helyreállítsuk, legalább a 2010-es szintre. Azt javasoljuk, hogy 2023-tól csatlakozzunk az unió biodiverzitás-stratégiájához, hogy csökkenjen a vegyszerhasználat, és növekedjen azon területek nagysága, ahol ökológiai gazdálkodás folyik. Ezekkel az intézkedésekkel biztosítható a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása, az élelmiszerbiztonság fokozása és a klímavédelmi célok megvalósítása.
A fentiek értelmében támogatni tudjuk az LMP határozati javaslatát, mely tartalmát tekintve egyezik az MSZP álláspontjával.