Bár elvileg pénteken felszállt a füst, amikor Orbán Viktor 13 óra után nem sokkal a közösségi oldalán „keretet hirdetett” és megnevezte ötödik kormányának tagjait, a miniszterelnöki közlés után nagyjából mindenki biztos lehetett benne, hogy kik és milyen minisztériumok élén szerepelnek majd az új kormányban, írja az Azonnali.hu.
Csakhogy órákkal később Orbán Viktor benyújtotta a parlamentnek az új kormányának minisztériumairól szóló törvényt, és a kettő között érdekes eltéréseket találtunk.
Csak emlékeztetőül, ez volt a „kerethirdetés”:
- Csák János, kulturális és innovációs miniszter;
- Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter;
- Lázár János, építési és beruházási miniszter;
- Nagy István, agrárminiszter;
- Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter;
- Navracsics Tibor, területfejlesztéséért és uniós források felhasználásáért felelős miniszter;
- Palkovics László, technológiai és ipari miniszter;
- Pintér Sándor, belügyminiszter;
- Semjén Zsolt, általános miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért felelős miniszter;
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf, honvédelmi miniszter;
- Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter;
- Varga Mihály, pénzügyminiszter;
- Varga Judit, igazságügyi miniszter;
- Rogán Antal, Miniszterelnöki Kabinetiroda.
Ehhez képest a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról szóló törvényben ez áll:
- Agrárminisztérium,
- Belügyminisztérium,
- Építési és Beruházási Minisztérium,
- Honvédelmi Minisztérium,
- Igazságügyi Minisztérium,
- Kulturális és Innovációs Minisztérium,
- Külgazdasági és Külügyminisztérium,
- Miniszterelnöki Kabinetiroda,
- Miniszterelnökség,
- Pénzügyminisztérium,
- Technológiai és Ipari Minisztérium
Vagyis Nagy Mártonnak és Navracsics Tibornak ezek szerint nem lesz önálló minisztériuma.
Tárca nélküli miniszterek persze minden kormányban voltak eddig a rendszerváltás óta, így ez önmagában nem meglepetés, az már inkább, hogy két fajsúlyos szereplőről beszélünk, akik a jelek szerint most miniszterként kénytelenek lesznek valamelyik másik minisztérium apparátusát használni,
Ráadásul végleges kormánystruktúra is eltér attól a szerkezeti ábrától, amit már lapunk is a „sokadik utolsó verzióként” szerzett meg, és amit még csütörtökön közöltünk. Mert ebben még szerepelt a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter, és egy külön Ipari Minisztérium is – előbbi a 24.hu szerint végül Szijjártó Péter felügyelete alá kerül majd.
(Azt már csak zárójelben jegyezzük meg, hogy még semmit nem tudni a sokat emlegetett és az ábrán is szereplő két miniszterelnöki főtanácsadóról, a nemzetbiztonságiról és a gazdaságfejlesztésiről.)
Még szintén pénteken felkerült ugyanakkor a parlament honlapjára egy másik törvénytervezet is, ami az „Egyes törvényeknek a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról szóló 2022. évi ... törvényhez kapcsolódó módosításáról” nevet viseli.
A 113 oldalas jogszabály rengeteg törvényt módosít, például nagyon hosszan a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló jogszabályt, de más nagyon fontos törvényeket is.
A törvényjavaslat ebben a formájában tökéletesen átláthatatlan, valószínűleg ez is volt a beterjesztők célja.
Az már csak ironikus mellékszál a történetben, hogy Orbán Viktoréknak a végén a jelek szerint még magukat is sikerült kicselezniük, mert mint a parlament honlapjáról kiderül, eredetileg hibásan nyújtották be a jogszabályt, ezért „a normaszöveget nem érintő technikai (megjelenítési) hiba javítása okán” kénytelenek voltak még egyszer megtenni azt.