„Elképzelhető manapság, hogy egy háziorvosi rendelésre csak telefonon lehet bejelentkezni? S ha felhívja egy 72 éves szívbeteg asszony a háziorvosát, mert vérnyomásproblémákkal küzd, s napok óta komoly megfázással, vélhetően tüdőgyulladással fekszik egyedül a lakásában, hogy ebben az esetben azt mondja neki a háziorvosa: nehogy bemenjen a rendelőbe, mert még megfertőz valakit?”
– tette fel a kérdést közösségi oldalán L. Simon László volt kultúráért felelős államtitkár, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója saját édesanyja ügyében, név szerint megemlítve Csáti Géza Attila gárdonyi háziorvos nevét.
L. Simon írása óriási visszhangot váltott ki a Facebookon, többen is úgy érezték: a politikus most „szembesült a valósággal”, azzal, hogy az orvosok túlterheltsége, a Covid-helyzet és a nem egészen egyértelmű szabályok miatt a gyógyítók meg pácienseik egyaránt nehéz helyzetben vannak. A bejegyzést azóta eltávolították.
L. Simon László most döbbent rá, hogy gyakorlatilag nem lehet bejutni a háziorvoshoz
L. Simon László korábbi fideszes országgyűlési képviselő, a Magyar Nemzeti Múzeum jelenlegi főigazgatója a Facebook-oldalán akadt ki azon, hogy a Gárdonyban élő idős édesanyja a komoly megfázása ellenésre sem tud bejutni a háziorvoshoz. See posts, photos and more on Facebook.
A Népszava megkereste Csáti Géza Attilát, a posztban említett háziorvost, aki szűkszavúan csak úgy nyilatkozott:
„Arra esküdtem fel, hogy segítsek az embereknek, és valamennyien betartjuk az előírásokat.”
A lap több háziorvost is megkérdezett. Mindannyian úgy látták, nem kollégájuk mulasztott, hiszen még mindig él a koronavírus miatt 2020 év elején elrendelt előjegyzési és időpontkötelezettség, azt hivatalosan nem vonták vissza.
„Még tartja magát, hogy a beteg telefonon bejelentkezik, és a panaszok alapján dönt az orvos, mikor és milyen formában látja el”
– állította egy kaposvári háziorvos.
„Ha valakinek sürgős problémája akad, be tudják illeszteni a napi ügymenetbe, akár úgy is, hogy rendelés után személyesen megy ki hozzá az orvos, de ilyenkor is kell az előzetes egyeztetés”
– mondta Sértő-Radics István tiszabecsi háziorvos, aki hozzátette, hogy senki sem szeretne a háziorvosnál megfertőződni. Azt is kifejtette, hogy a betegeinek ötödét telefonon látja el, sokszor ugyanis nincs szükség személyes, fizikai jelenlétet igénylő konzultációra.
Címlapfotó: MTI/Balogh Zoltán