Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője a Facebook-oldalán vesézte ki, hogy miért pont most jelentette be a jogállamisági mechanizmust az EU vezetése. Mint írja, szerinte "a választási eredmény tanulságainak levonásához az is hozzátartozik, hogy az EU vezetésének nem leszünk többet indokolatlanul hurráoptimista támogatói. Az LMP egy olyan párt, amely törekszik arra, hogy őszintén és kritikusan vizsgálja az EU vezetését.
Ne legyünk naivak, a jogállamisági mechanizmus bejelentésével nem véletlenül vártak a választások utánig.
Ne legyünk naivak, az EU vezetése, különösen Németország vezetése rengeteg hosszútávú megállapodást kötött Orbán Viktorral. A jogállamisági mechanizmus nem fogja a NER-t helyettünk korlátozni és nem lesz tőle jobb a magyar embereknek. Az ellenzékből sokan sokszor kiállítottak farkast, hogy majd most megment minket Európa. Nem lesz ez így. A német nagytőke érdekérvényesítő képessége dönt ilyen kérdésekben. Nekik pedig Orbán Viktor jó partner" - fejezi be a posztot Ungár.
Az Európai Bizottság már régóta vizsgálta a jogállamisági mechanizmust Magyarországgal szemben, végül két nappal a választások után indult el az eljárás hivatalosan. Az uniós testület szerint Magyarországon a korrupció a probléma, míg Lengyerországban a bírói függetlenség és az uniós jog tiszteletben tartása vitás kérdés. Az Európai Bizottság amiatt aggódik, hogy Magyarországon sérülnek az Európai Unió pénzügyi érdekei, miután felelősségre vonás nélkül maradtak konkrét korrupciós aggályok. A Bizottság korábbi közlése szerint ők korábban elsősorban a közbeszerzésekkel és az igazságszolgáltatási szervek – például az ügyészség – független működésével kapcsolatban fogalmaztak meg kérdéseket és kifogásokat. Az erről szóló levelet már tavaly megküldték az Orbán-kormánynak.