Csütörtök 13 órára hívták össze a győri önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottságának rendkívüli ülését, a
Javaslat a GYŐR-SZOL Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó vonatkozásában tulajdonosi döntés meghozatalára
– napirendi ponttal.
Sűrű tárgyalássorozaton vagyunk túl
– mondta Prédl Antal, az önkormányzati tulajdonú GYŐR-SZOL Zrt vezérigazgatója, akinek az ülést megnyitó Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) bizottsági elnök adta át a szót.
Az ügy előzménye, hogy, mint akkor megírtuk, a 2022. január 7-re összehívott rendkívüli közgyűlés egyhangúlag, 19 szavazattal elutasította, hogy az állam jelöljön ki gázkereskedőt az önkormányzati tulajdonú Győr-Szol-nak.Ehelyett, ugyancsak egyhangúlag, az ellenzék támogatásával, 19 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül azt támogatta a közgyűlés, hogy fogadja el az előterjesztésben szereplő ajánlatot, mely 3 milliárd 45 millió forintos többletköltséget jelent az önkormányzatnak.
Gázárrobbanás: jóval drágábban jut a Győr-Szol a távhőhöz szükséges földgázhoz
Mint arról korábban beszámoltunk: a Győrben ma reggel 7 órára összehívott rendkívüli közgyűlés egyhangúlag, 19 szavazattal elutasította, hogy az állam jelöljön ki gázkereskedőt az önkormányzati tulajdonú Győr-Szol-nak. Fotó: Papp László Tamás Ehelyett, ugyancsak egyhangúlag, az ellenzék támogatásával, 19 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül azt támogatta a közgyűlés, hogy fogadja el az előterjesztésben szereplő ajánlatot, mely 3 milliárd 45 millió forintos többletköltséget jelent az önkormányzatnak.
2021. december 11-i cikkünkben írtuk meg, hogy tavaly nyáron kötött szerződést a Győr-Szol egy gázkereskedővel, a Global NRG Zrt-vel, de az elmúlt időszakban elszabadultak az árak az energiapiacon. A gázkereskedő ezért egyeztetést kezdeményezett a Győr-Szollal, hogy az áremelkedésre megfelelő megoldást találjanak.
Példátlan módon azt kezdeményezték, hogy a lejárt gázszolgáltatási időszakra visszamenőlegesen is fizessen a Győr-Szol kompenzációt, a mostani időszakra pedig csak a szerződésben vállalt mennyiség 100 százalékáig szeretné a megállapodott árakon fizetni, a többletet viszont már – eltérve az élő szerződéstől – napi piaci áron biztosítaná – írtuk meg, s cikkünkből az is kiderült: Győr be fogja őket ezért perelni.
Az, hogy a korábbi gázkereskedő jogellenesen felmondott, a gázmotororos erőmű működését is kérdésessé tette, ugyanis az ott termelt elektromos energia termelésének is feltétele a földgáz megléte. Ráadásul a céggel, akivel szerződést kötöttek az ott termelt elektromos áram átvételére, illetve értékesítésére, újra kellett tárgyalni a feltételeket az emiatt realizált veszteség miatt. Ez nem kártérítés, hiszen rajtunk kívülálló ok miatt történt – mondta el a mostani bizottsági ülésen Prédl Antal.
A GYŐR-SZOL vezérigazgatójának beszámolója szerint négyféle szerződésmódosítás került szóba, ezek közül a cég igazgatósága a negyediket, a D-verziót javasolja elfogadásra. Ebben kártérítésről nincs szó, s 300 ezer megawattóra kitermelését vállalják 2026 végéig. Nyári időszakokban az erőmű állni fog, csak akkor működik, ha nyereséget tud termelni. A nyereség kétharmada a GYŐR-SZOL-t, mint eladót, a fennmaradó egyharmad az energiakereskedő céget illeti. Borsi Róbert bizottsági elnök is hangsúlyozta: ez nem a bevétel, hanem a nyereség kétharmad-egyharmados felosztása.
Prédl Antal tájékoztatóján az is elhangzott: a cég, akivel a szerződéskötést ajánlják, azt is felvetette, ők hoznák a földgázt is, így a GYŐR-SZOL nem lenne kiszolgáltatva az egyéb földgáz-beszerzéseknek e téren.
Mennyi profittal számoljunk? Mennyitől legyünk elégedetlenek? – tette fel a kérdést Hajtó Péter, a bizottság egyik kormánypárti tagja.
Nem tudjuk, hogy mikor mennyit fogunk termelni, s azt mennyiért tudjuk értékesíteni – válaszolta Prédl, hozzátéve: mivel megkapjuk a teljes önköltségi árat, veszteségesen nem tudunk termelni. Borsi Róbert elnök azon kérdésére, hogy Orbán Viktor Brüsszel felé tett javaslata, hogy a gáz és a villamos energia ára függetlenítve legyen egymástól, miként hat az ügyben, Prédl Antal azt felelte: ezt most senki nem tudja megmondani, az a kérdés, mennyire avatkozik be az Unió a piaci folyamatokba.
Kun András, a bizottság ellenzéki tagja azt kérdezte, hogy ez most döntés, javaslat vagy állásfoglalás? Milyen alapon veszi át a bizottság az GYŐR-SZOL igazgatóságának a feladatát? Ha rosszul döntünk, mi felelünk az ez által okozott kárért? – érdeklődött Kun.
Ez javaslat, ami már a határozati javaslat címében is benne van. A közgyűlés fog döntést hozni, mi javaslatot teszünk, ez a korábbi határozatoknál is így volt – válaszolt Borsi Róbert.
Nem tudok egy olyan szerződésről dönteni, amit nem láttam, akkor tudok dönteni, ha mind a négy szerződéstervezetet láthatom – mondta Kun András, akinek felvetésére Boboryné Szőcs Katalin, a GYŐR-SZOL-t képviselő ügyvéd azt válaszolta: a teljes szerződést nem adhatják ki a benne lévő üzleti titkok miatt. De annyit elmondhat, hogy az eredeti nyereségmegosztásban kétharmadot kapott volna az eneriakereskedő cég, s csak egyharmadot a GYŐR-SZOL, ezt sikerült megfordítani.
Nem akartam zárt ülést elrendelni, mert a szerződést a titoktartás miatt csak zárt ülésen lehet teljes egészében ismertetni, úgy viszont a sajtó és az érdeklődők nem lehetnének jelen – reagált Borsi Róbert, mire Kun András úgy felelt: akkor el kell rendelni a zárt ülést! A jelen lévő ügyvéd is azt hangsúlyozta: konkrét adatok csak zárt ülésen hangozhatnak el. Kun András egyebek között arra is kíváncsi lenne, ez a nyereségalapú felosztás milyen költségeket ismer el.
Tudom, hogy én kötekedésre vagyok berendezkedve, de én inkább elolvasok egy több száz oldalas, akár idegen nyelvű szerződést is, mert ezzel nemcsak a bizottságot, az önkormányzatot, de a saját seggemet is védem – fogalmazott Kun András ellenzéki bizottsági tag. Végül abban egyezett meg a bizottság, hogy az eredeti határozati javaslatot fogadják el (ezt 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meg is tették) de Kun András, illetve bármelyik képviselő, illetve bizottsági tag, aki ezt kéri, a GYŐR-SZOL-nál beletekinthet a szerződésbe.
Fodor Roland, az önkormányzatba az ellenzéki összefogás listáján bejutott, jelenleg független képviselő annyit fűzött ehhez hozzá: korábban is voltak ilyen, titoktartás miatt nem publikus szerződések, de ha ő képviselőként kérte, akkor beletekinthetett azokba.