Amikor a híres fizikus, Stephen W. Hawking Az Idő rövid története című könyve megjelent, az adomák szerint az ünnepélyes bemutató időpontját visszadátumozták. Aki vette a lapot, vagyis ismerte Hawking munkásságát és elméleteit, az ott volt a megnyitón. Aki meg komolyan vette a dátumot, persze hogy nem ment el. Hiszen már lekéste...
És ez volt a cél: rádöbbenteni még a szakmai elitet is arra, hogy olyan, hogy Idő, önmagában nincs.
A könyv bestseller lett, nálunk is többször kiadták. Ami egy fizikai, filozofikus műtől nem éppen elvárás. Igaz, a szerző már a legelején utal valami fontosra: olyan könyvet, amelyben több képlet van, nem érdemes kiadni, mert minden egyes képlet felezi a példányszámot.
Vagyis még humora is volt a 2018-ban, 76 évesen elhunyt az angol fizikusnak, három gyermek édesapjának. Akinek kemény sors jutott. Egy speciális betegség – általános izomsorvadás – miatt korán tolószékbe kényszerült, állapota fokozatosan romlott, lebénult, végül gépek révén tudott élni, kommunikálni.
Híres könyvét is így írta meg: az időben látszólag mozdulatlanul, valójában fénysebességgel száguldó agyával.
A könyve aktuálisabb, mint valaha. Ugyanis Hawking a fizika nyelvén kísérli meg kimondani azt, amit más gondolkodók a történelem, az antropológia, a filozófia nyomán: az emberiség válaszúthoz érkezett.
Vagyis oda, hogy lesz-e jövője, vagy felrobbantja magát.
Utóbbira a sors iróniájaként éppen a fizikuson adtak esélyt az általános relativitáselmélet Einstein által történt kidolgozása, a híres E = mc² képlet alapján.
Ez a képlet tette lehetővé például az atombomba megalkotását. De ennél sokkal meghatározóbb annak a felismerése, miszerint a világegyetemben a tömeg és az energia arányosak egymással.
Hawking, akit ma is sokan Einstein-méretű tudósnak tartanak, könyvében a már ismert és tudott tudományos tényeken túl arra is választ keres, hogy a Világegyetem születése vajon véletlenszerű, vagy „tervezett" folyamat eredménye volt-e?
Utóbbi esetében, veti fel, Isten jelenléte is elképzelhető.
Ma ismereteink alapján az Univerzum egy tűfejnyi pontba sűrített végtelen mennyiségű anyag és végtelen mennyiségű energia felrobbanásából (Nagy Bumm) keletkezett. A tágulással született meg a tér és az idő, majd az összes anyag (sötét anyag) és energia kitöltötte a teret és ellentétes hatásként fellépett a gravitáció.
Minél nagyobb volt az adott tömeg, annál nagyobb volt a gravitáció, ezáltal egyes térszerkezetekben a tágulást zsugorodás váltotta fel. Az egyensúlyt a vonzás-taszítás alapján létrejövő kölcsönhatások teremtették meg. Ebben a struktúrában jöttek létre az anyaghalmazok, a gázok, majd a vonzás révén csillagok és végül a bolygók.
E folyamatnak köszönhetően született meg a Naprendszer 5 milliárd éve és jött létre a ma ismert élet.
Az Univerzum tágulása (felfúvódás) 14 milliárd éve tart. Hawking a tudományok törvényei alapján leírja, hogy a tágulás azért volt lehetséges, mer a Nagy Bumm után az anyag pont akkora sebességet ért el, amely meghaladta a gravitációt, vagyis az összehúzódást.
„Ha csak egy csipetnyit is kisebb a sebesség, akkor zsugorodik a világ és a végén beáll a Nagy Reccs. De ez a pont az, vagyis a képletek igazolta törvényszerűség, amely felvetheti a teremtő, vagyis az Isten jelenlétét a Nagy Bumm-ban. A világot elindította, de a folyamatokba már nem nyúlt bele”.
– állítja.
Hawking persze nem vallási alapon írja le elméleteit, sőt! Éppen a táguló világegyetem és a hozzá köthető leghíresebb elmélete – fekete lyukak – révén cáfolja a teremtő létét, de legalább is erősen megkérdőjelezi.
„Semmi sem utal arra jelenlegi tudásunk szerint, hogy kimondjuk: egyetlen Univerzum van, egyetlen Nagy Bumm volt, egyetlen tér-időben létezünk... Létre jöhettek más univerzumok, akár végtelen számban... Ez viszont felveti a Világegyetem rendezetlenségét, felveti a véletlenszerűség törvényszerűségét... Hol van abban Isten helye, ha végtelen számú Világegyetem létezik?"
– teszi hozzá.
A tudóst mindenesetre szívesen látták a Vatikánban. A Pápa megáldotta, elméletének kifejtésére kérték. Némi öniróniával írja, „szerencsére nem ismerték fel az elméletem teremtést cáfoló kitételeit".
Az egyház hivatalos álláspontja szerint elfogadható a Nagy Bumm, mint Isten teremtése. Hawking már nem ilyen optimista.
„Ha az időt vesszük alapul a következőre jutunk: az idő nagyban függ a gravitációtól. A tömegvonzás elgörbíti, kitéríti egyenes vonalából, azaz az idő folyása megváltozhat.
Fizikai közhely, hogy aki például emeleten lakik, annak az ideje gyorsabban múlik, mint aki a földszinten. A Föld tömegvonzása ugyanis erősebben hat a földszinti lakóra, vagyis lassítja az idejét.
Persze, ez annyira kicsi érték, 1-es után millió millió millió millió millió nulla, hogy csak képlettel fejezhető ki. De van, létezik, megéljük".
Hawking a fekete lyukak elméletével dobott hárompontost, mégpedig a saját palánkja alól. Azt bizonyította számításaival, hogy ezek az objektumok – önmagukba összeomlott-záródott csillagok – olyan anyagsűrűséget érnek el, amely képes meggörbíteni a fényt.
„Képzeljük el, hogy a Mount Everest összes anyaga, több százmilliárd tonna, egyetlen köbcentiméterbe zsúfolódik...
Akkora lesz a gravitáció, hogy egyszerűen elhajlítja a fényt!
Ezzel viszont az idő is „elhajlik", másként múlik a kívülről figyelőnek és másként annak, aki ide kerül. Az, ami bekerül egy fekete lyukba, onnét már soha sem tud kijönni".
Hawking elméletének megjelenésével órák alatt fénysebességet vett a sci-fi irodalom.
„Elismerem, tényleg jó terep a sci-finek, ha oda jutunk, ahol nem érvényesek a fizika törvényei. Nem tudjuk, mi van egy fekete lyukban, de azt igen, hogy felszippantja a környező anyagot, akár bolygókat is szétszed... Félelmetes szerkezet, akkora a tömegvonzása, hogy a bejutó fényt csapdába ejti, elgörbíti.
Ezáltal kialakul egy eseményhorizont, amelyet másként lát mondjuk egy elképzelt külső megfigyelő és másként az, aki benne van. Előbbi azt látja, hogy a fekete lyuk felé tartó űrhajó az eseményhorizonton lelassul, majd megáll és akár több ezer évig is ott ragad.
Aki az űrhajóban van, az pedig azt, hogy a saját ideje szerint halad előre. Vagyis a fénygörbület megváltoztatja az időt, akár időrétegek halmozódhatnak egymásra.
Megeshet, hogy önmagunk előtt jövünk ki egy ajtón".
– mondja.
Ez a forradalmi elmélet azt is felveti, hogy a fekete lyukak akár a Világegyetem szülői, vagyis a Nagy Bumm generálói lehetnek. Olyan mérhetetlen sűrűségű anyag zsúfolódik bennük, mely elérheti azt a kritikus pontot, amely robbanáshoz vezet.
Hawking idő-elméletének sarkalatos pontja, hogy a létező világunk egy „törékeny egyensúlyon alapul, amelyben megint felvetődhet a teremtő szerepe". Leírásában az időt termodinamikai, szubjektív és a világegyetem tágulása (vörös színkép felé való eltolódás) egységében magyarázza.
„Ez a hármas a teremtés fő kérdése. Ha a termodinamika részt veszem, akkor az idő egy rendezett egység. Szubjektíve pedig az egyenes vonalúságát – múlik az idő, az idő vasfoga, lepereg az idő, az idő elmúlik, stb. - tartjuk. Hogy ez lehet, hogy ez van, annak alapja a Világegyetem tágulása. Ez viszi magával előre az időt.
Ha ez valamiért megfordulna, mondjuk a gravitáció a sebesség fölé kerekedne, akkor számunkra nem létezne idő, hiszen az visszafelé mozogna.
Ebben a variációban már születésünk előtt meghalnánk".
Civilizációnk mindössze 70 ezer éves, de képes olyan volumenű koponyákat kitermelni, mint Einstein, Kepler, Arisztotelész, vagy éppen Hawking. Ám ahogy egy filozofikus gondolkodó, Harari leírja a Sapiens című alapvetésében, az ember biológiai értelemben a 70 ezer év alatt semmit sem változott.
Vagyis genetikailag azt a horda-jelleget viszi tovább, amely egymás elpusztításában, a folyamatos háborúkban teszi érdekeltté. Nagy kérdés, hogy mi lesz majd a civilizációs vízválasztó.
Hawking ezt a kérdést látszólag távolságtartó hűvösséggel szemléli. „Az élet kialakulása az anyag rendezetlenségéből fakadó rendezettség állapota... A Naprendszer a Tejút külső spiráljában létező szeglet, amely átlagos, egy a sok milliárd hasonló közül...
Csillagászati értelemben mind a Nap, mind a bolygónk, a Föld, jelentéktelen egység egy jelentéktelen térrészben, amelyet bármikor elfújhat mondjuk egy szupernóva...
Lehet, Isten meghagyta a választás nekünk a jövőre nézve. Ha az a nem lesz, senki sem fog könnyet hullatni értünk az Univerzumban".