Az ukrán hadsereg támadásától félve evakuálnak a donyecki szakadárok

Papp László Tamás 2022-02-18 17:02:00
Oroszországba menekítik az ott élőket.

Új fejezetéhez érkezett az orosz-ukrán válság: eddig nyugati katonai hírszerzési forrásokra hivatkozva a lehetséges orosz támadás volt terítéken, pénteken viszont a kelet-ukrajnai szakadárok jelentették be, hogy Ukrajna készül általános támadásra, ezért a szakadár Donyecki Népköztársaság (DNR) megkezdi a területén élők kimenekítését Oroszországba

– közölte a Ria Novosztyira hivatkozva a Telex..

Elrendelte Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy minden, a délkelet-ukrajnai Donyec-medencéből az oroszországi Rosztov megyébe érkező menekültnek fizessenek ki 10 ezer rubel (mintegy 40 ezer forint) segélyt

– írja az MTI.

Péntek délután a két délkelet-ukrajnai szakadár "köztársaság" vezetője az ukrán hadsereg támadási terveire hivatkozva elrendelte a nők, a gyerekek és az öregek tömeges Oroszországba menekítését. Rosztov megyében operatív törzset állítottak fel az ukrajnai szakadár "köztársaságokból" érkező menekülők elhelyezésére

– szól az MTI híre.

Az el nem ismert szeparatista állam vezetője szerint az ukrán hadsereg folyamatosan növeli katonái létszámát a műveleti terület határainál, támadó fegyvereket állít hadrendbe – többek között páncéltörő Javelineket, amelyeket nyugati támogatással kapott

– említi a Telex fentebbi cikke. .

Ezeket az erőket Ukrajna békés polgárok ellen irányítja” – közölte Gyenyisz Pusilin. Az ukrán erők „harci készültségben állnak, készen arra, hogy katonai erővel vegyék be Donbaszt.” Pusilin szerint az ukrán elnök hamarosan a támadásra is kiadja a parancsot.

A „DNR erőinek megvan a kellő harci tapasztalatuk, folyamatos harci készültségben vannak, és képesek a területe megvédésére” – mondta Pusilin, ám szerinte a lakott területekre irányuló ukrán fegyverek veszélyt jelentenek a civilekre, ezért a szakadárok

 megszervezik a civilek tömeges kimenekítését Oroszországba.

Első körben ez a nőkre és a gyerekekre vonatkozik. Időlegesen Rosztov megye várja a kimenekülőket, akiknek ellátásához minden feltételt biztosít az orosz oldal – közölte Pusilin, hangsúlyozva, hogy csak rövid időre kell elhagyniuk otthonaikat azoknak, akik vállalják az evakuációt, ezért mindenkit arra kért, hogy őrizze meg nyugalmát.

A civileknek az átjárás a szakadárok által ellenőrzött területről Ukrajna többi részébe többé-kevésbé akadálytalanul zajlott mostanáig az ideiglenes ellenőrzőpontokon keresztül.

Januárban azonban a szeparatista oldalon többször teljesen lezárták ezeket a pontokat, ukrán információk szerint azért, mert általános sorozás elrendelését tervezte a szakadár oldal vezetése és meg akarta előzni a 20-26 év közöttiek tömeges elszivárgását

– szól a Telex cikke.

Ukrán oldalon azonban közölték: az utóbbi hetekben így is többen jöttek át, voltak olyanok is, akik a szeparatista erőknél szolgáltak, ám átjöttek és megadták magukat.

Pénteken Oroszország legszorosabb szövetségese, Belarusz elnöke járt Moszkvában.

Az Alekszandr Lukasenkóval tartott közös sajtótájékoztatón Vlagyimir Putyin közölte:

Ukrajna folyamatosan megsérti orosz nyelvű állampolgárainak jogait, Kijev szabotálja a kelet-ukrajnai válság rendezésére hivatott minszki megállapodást, nem tesz érdemi lépéseket a szakadár területek békés reintegrálására.

Moszkva azt kívánja elérni a minszki megállapodásra hivatkozva, hogy Donyeck és Luganszk jelenleg szakadár részei kapjanak különleges státuszt Ukrajnán belül, legyen vétójoguk a kijevi kormány stratégiai döntéseivel szemben

– számol be a Telex.

Moszkva ezzel meg akarja akadályozni, hogy Ukrajna továbbra is törekedhessen az EU- és NATO-tagságra.

Kijev ugyan hangsúlyozza a minszki megállapodás fontosságát – szerinte Oroszország nem tesz meg mindent annak telejsítése érdekében -, de elutasítja, hogy közvetlenül tárgyaljon a szakadárokkal és azt is, hogy különleges státuszt biztosítson a területnek.

Ugyanakkor a Telexnek a múlt héten az ukrán védelmi miniszter helyettese megerősítette:

Ukrajna kizárólag diplomáciai megoldással akarja visszaszerezni az elszakadt területeket. Ez azonban nem csak a kelet-ukrajnai részeket, hanem a 2014-ben egyoldalúan Oroszországhoz csatolt Krím-félszigetre is vonatkozik.

Címlapkép: drónfelvétel a donyecki régióról, forrás: Pixabay.

Szólj hozzá!

Egy friss felmérés szerint komoly politikai mélyütés a Szőlő utcai botrány a kormánynak

A 21 Kutatóközpont szerint a gyermekvédelmi ügy példátlan társadalmi figyelmet kapott, és érdemben rontotta a kormány megítélését.

Ma délután érkezik Győrben a kivilágított kukásautó

A GYHG egy kis extra fényt visz az ünnepekbe.

30 millió forintot költenek el a kőszegi Óház kilátó tetőcseréjére

Sem Ágh Péter, parlamenti képviselő, sem Básthy Béla, polgármester nem tartotta fontosnak közölni az összeget.

161 embert vert át egy kőszegi netes csaló

Nem is létező árukat kínált eladásra. Több mint 5 millió forintot csalt ki így.

Felemelte és a szemetes kukába tette ismerősét egy férfi Pannonhalmán

Egy pizzéria teraszán szabadultak el az indulatok.

Nagy esély van a fehér karácsonyra

De azért még ne kiabáljuk el!

Kommentben reagált Strompová Viktóriának Lázár János

Bocsánatot is kért, meg nem is a miniszter.

Elég imádkozni, vagy dolgozni is kellene? - merült fel a kérdés a győri temetők kapcsán

Riogatás, hangulatkeltés, vagy valós probléma? Maratoni vita széksértésekkel.

Fodor Roland szerint a győri városvezetés kommunista

A bérlakás-rendszer kapcsán jutott erre a képviselő, aki független- és fideszes társaival leszavazta a jövedelmi plafon bevezetését.

A hétvégén is borult, párás, ködös idő várható

6-8 fok közötti csúcsértékek várhatóak.

A TISZA határon túl született politikusai nyílt levélben állnak ki a Lázár János által szlováknak nevezett Strompová Viktória és a külhoni magyarság mellett

A magyar nemzet nem születési hely kérdése, hanem közös nyelv, kultúra, sors és közös felelősség - írják.

Egy meccs után kiesett a darts vb-ről Kovács Patrik

Az egyetlen magyar induló sima 3-0-ás vereséget szenvedett.

Az intim élmények mögötti mozgatórugók

Gondolkodtál már azon, hogy valójában miért is szeretkezünk? Egy nemrégiben közölt kutatás új szempontokat hozott felszínre: arra utal, hogy az intimitáshoz kapcsolódó motivációink nagyban befolyásolják az aktus utáni elégedettséget.

Embert gázolt a vonat Győrben

A súlyos közlekedési baleset az Egressy Béni úti vasúti átjáróban történt. 

Győr környéki programok a hétvégére advent negyedik ünnepén

Élményfestés, slam poetry, karácsonyi brunch party és egy csomó program vár mindenkit a győri régióban.