Megtartotta hagyományos, immár tizennyolcadik évértékelő beszédét Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke, korábbi miniszterelnök – írja testvérlapunk, az Azonnali.hu.
Az online közvetített évértékelőt, ahogy az elmúlt 12 évben, idén is Orbán Viktor miniszterelnök évértékelője elé időzítette, mintha továbbra is ő lenne a kihívója – ahogy a kormánypropaganda szerint valójában ő az, és nem Márki-Zay Péter –; mindenesetre a tagadhatatlanul az egyik legjelentősebb ellenzéki politikus beszéde már csak azért is megérdemli a figyelmet, mert Gyurcsány kiváló szónok, az ország történetének egyik legnagyobb hatású retorikai teljesítménye is hozzá fűződik, és ezúttal sem okozott csalódást.
A beszéd kezdetén Gyurcsány Ferenc felvázolta, miben látja a legnagyobb problémát, mik azok az ügyek, amik „széjjelválasztják a hazát”.
A legnagyobb különbség a kormány és ellenzéke között a volt miniszterelnök szerint az,
- hogy hol a helye az országnak, merre orientálódik, Moszkva, Ankara vagy Berlin irányába, „hol vannak a mi barátaink”. Ez a „Nyugat vagy Kelet” történelmi dilemmája Gyurcsány szerint;
- hogy kié a hatalom, a népből következik a kormányzás, vagy utóbbi formálja-e a népet;
- hogy tolvaj-e a kormány. „Szerintünk igen” – mondta Gyurcsány, de arra is rá mutatott, hogy mások szerint nem lopnak, hanem egy újfajta berendezkedést teremtenek.
Baloldali gondolat, bánom is én!
Nem lehet megengedni, hogy egy szűk, tehetős réteg mellett egyre többen a hátramaradottak Magyarországát éljék meg, mondta a volt miniszterelnök, ami ami „ha baloldali gondolat is”, nem bánja, mert egy tisztességes gondolat.
A politikustól elmondása szerint gyakran kérdezik, hogy gyilkos-e a jelenlegi kormány. Gyurcsány óvatosan fogalmazna, az azonban nincs rendben szerninte, hogy a kormány olyan lélegeztetőgépeket vásárolt és üzemelt be, amikről tudta, hogy nemcsak nem hatásosak, de még kárt is okozhatnak a betegeknek.
„Barbár és felelőtlen kormánya van az országnak”
– jelentette ki Gyurcsány Ferenc, mert szerinte a kormány nem vigyáz a polgárokra.
Ezt követően a volt miniszterelnök arról beszélt, hogy hosszú hagyománya van az önkény elfogadásának és igénylésének, Magyarország lassan polgárosodik és elmarad a Nyugathoz képest. Az ellenzék azonban arra buzdítja az embereket, hogy merjenek, tudjanak szabadok lenni, a szabadság ne fenyegetést jelententen, az ellenzék pedig több szabadságot, több lehetőséget biztosítana az embereknek.