„Tilos a lakosság tájékoztatása Tatabányán! Rendelettel vont meg minden forrást a közgyűlés a város lakosainak tájékoztatásától"
– közölte a hírt még decemberben Tatabánya városi önkormányzata.
A bejegyzés szerint Magyarné Kocsis Andrea (Fidesz-KDNP) javaslatára minden kötelezettséget fel kell mondania a városnak év végéig, ami a lakosság tájékoztatását szolgálja: honlap, közösségi média, online megjelenés, újság tartozik ide, valamint a közgyűlés közvetítése is.
Ezzel elzárták minden információs csatornát a lakosságtól.
A tatabányai önkormányzat közgyűlésének december 16-i ülésén egy olyan módosító indítványt fogadtak el a képviselők, amelynek értelmében minden lakossági tájékoztatással összefüggő kötelezettséget fell kellett mondania a városnak 2021. december 31-ig. A város új kötelezettséget nem vállalhat, kifizetést nem teljesíthet lakossági tájékoztatással kapcsolatban, egészen a 2022. évig költségvetés elfogadásáig, várhatóan 2022 márciusáig.
Ez azt jelenti, hogy az önkormányzat és a polgármesteri hivatal munkájával, az elfogadott rendeletekkel, a város működtetésével, városi rendezvényekkel, város intézményi információkkal kapcsolatban nem adhat hírt a város a szokásos módokon:
- nem közvetítheti a város a közgyűlések üléseit,
- nem teljesítheti az Európai Uniós projektek kötelező tájékoztatási projektelemeit,
- nem adhat ki hírlevelet, újságot,
- nem adhat fel fizetett hirdetést semmilyen módon.
Ennek apropóján hirdetett a mai napra sajtótájékoztatót Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere, Konczer Erik, az ellenzék országgyűlési képviselőjelöltje Komárom 1. választókörzetében, Dobrev Klára, a DK EP-képviselője és Barabás Richárd, a Párbeszéd szóvivője
„A tatabányai önkormányzatnak teljes egészében megtiltották, hogy a lakosságot tájékoztassa"
– kezdte beszédét Szücsné Posztovics Ilona (DK–Jobbik–LMP–MSZP–Momentum–Párbeszéd).
A polgármester úgy fogalmazott, Schmidt Csaba, a Fidesz–KDNP tatabányai frakcióvezetője és a vele szövetséges független képviselők arról döntöttek, hogy minden, a lakossági tájékoztatással kapcsolatos szerződést fel kell mondani.
„Ez érinti a város honlapjának működését, a közgyűlések tévés közvetítését, a hirdetéseket, illetve a projektzáró rendezvényekhez kapcsolódó tájékoztatásokat is"
– emelte ki. A polgármester kijelentette, hogy a rendelet az alaptörvényt, az önkormányzatokról szóló törvényt és a tatabányai lakosság tájékoztatáshoz való alapvető jogát is sérti.
Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője azt mondta: Tatabánya nem hallgat el, ahogy az ország sem fog elhallgatni, mert végre szabadságot és igazságot akar. Úgy fogalmazott: Orbán Viktor miniszterelnök mindent megtett az elmúlt 12 évben azért, hogy a magyar emberek ne jussanak megfelelő információhoz, hogy „ne jusson el hozzájuk az igazság”.
„Ami Tatabányán történik, az az ország ügye, mert a Fidesz erőszakkal megpróbál elhallgattatni egy szabad várost"
– jelentette ki.
Barabás Richárd, a Párbeszéd szóvivője azt mondta, az elmúlt tíz évben „Orbán Viktor és csatlósai egymás után szállták meg a független média intézményeit”, zárták ki az információból a magyarokat.
„Tatabánya ügye szimbolikus és azt is meg fogja mutatni, hogy hogyan kell ellenállni ennek az elnyomó hatalomnak"
– hangsúlyozta Barabás.
Konczer Erik, a Komárom-Esztergom megye 1. számú választókerületében induló ellenzéki képviselőjelölt azt mondta: a jövőben alternatív formában, online és kézből terjesztett, „szamizdat” kiadványokban fogják értesíteni Tatabánya lakóit a város ügyeiről.
Címlapfotó: MTI/Mohai Balázs