Jelenleg is tart a Kormányinfó, amin Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter arról tájékoztatott, hogy:
- Február 15-től oltási igazolvány lesz a védettségi igazolvány. Ez azt jelenti, hogy új igazolványt senki sem fog kapni, a QR-kód szerint fogják ellenőrizni, hogy kinek van meg a szükséges oltása. Az minősül oltottnak, aki megkapta a három oltást, illetve két oltást kapott, de a másodikat 6 hónapon belül.
- Lerövidítik a karanténkötelezettség idejét. A jövőben hét nap lesz felnőtteknél, de ez akár 5 nap is lehet, ha negatív PCR-teszttel, tünetmentesen.
- Ha egy iskolai osztályban valaki megbetegszik, akkor csupán az oltatlanoknál áll majd fenn a karantén. Itt is 5 nappal kell számolni.
- A kórházi kapacitások jók, a normál betegágyak közül 75 százalék szabad, de még növelhető is.
- Több mint 9 millió vakcina van az országban.
- Az oltási akció sikeres, emiatt meg is hosszabbítják azt februárig.
- A prognózis szerint a következő hetekben jelentősen emelkedik majd a fertőzöttek száma az omikron miatt.
- A kormány szerint a "tesztelés nem megoldás a vírus ellen", ráadásul sok cég biztosít ingyenes teszteket.
Befagyasztják a csirkefarhátot is
Mármint az árát. Hazánk ikonikus hústerméke olyan mértékegység, mint a lélegeztetőgép, így a benzin ára mellett a csirke farát is kiemelt média- és közfigyelem övezi. Gulyás Gergely bejelentése szerint a szerdán bejelentett hat termék (tej, olaj, cukor, csirkemell, sertéscomb, liszt) mellé hetedikként a csirkefarhát árát is október 15-i áron rögzítik.
A miniszter beszélt a benzin áráról is. Mint mondta: február közepén döntenek arról, hogy meghosszabbítják-e az üzemanyagok árának plafonját. Hozzátette: a kamatstop mellett a benzinár befagyasztása is "bevált".
Itt még nem értek véget a jó hírek: a kormányülésen ugyanis áttekintették az ország gazdasági helyzetét. Mint kiderült, van ok az örömre, hiszen a gazdaság 2021-ben legalább 6,5-7 százalékos növekedést produkált (a részletes adatokra nyilván még várni kell - a szerk.), mindezt úgy, hogy egyrészt csiphiány van, másrészt a járvány miatt még az autóipar sem tudott százszálékosan teljesíteni - mondta a miniszter.
Kérdésre válaszolva közölte: a boltok nem kapnak kompenzációt, "mert így is komoly nyereségük van".
Szintén újságírói kérdésre úgy vélekedett, hogy az árbefagyasztásnak semmi köze a választáshoz, csak az inflációhoz.
A kenyér árát nem rögzítik, mert "a pékségek nagy veszteséget szenvednének el".
Gulyás Gergely örül annak, hogy az ellenzék is támogatta, hogy a választások és a népszavazás egy napon legyen. Az erről szóló törvényjavaslat benyújtójának, a párbeszédes Szabó Tímeának külön meg is köszönte ezt.
Azonnali: Készült-e hatástanulmány az árbefagyasztásról
Kósa András, az Azonnali főszerkesztőjének kérdésére, miszerint készült-e előzetes hatástanulmány az élelmiszerárak befagyasztásáról, a miniszt azt válaszolta: mivel Magyarországon hasonló döntés még nem volt, "ezért nehéz lenne a tapasztalatokra építeni".
Mint kiderült, a szerb miniszterelnökkel beszélt Orbán Viktor, sőt, volt aki tapasztalatszerzésre el is ment Szerbiába.
Ugyanakkor elismerte: "az ilyen jellegű beavatkozások nem tesznek jót gazdaságnak, ám az infláció lassítása kellő érv volt a döntés mellett.
"Bármi is lesz a választások eredménye, azt mindenkinek el kell fogadni"
– mondta szintén az Azonnali kérdésére.
Gulyás Gergely szerint elképzelhetetlen, hogy ne fogadják el az eredményt, akár akkor is, ha veszítenek.
Ők veszítettek 2002-ben és 2006-ban is, átadták a hatalmat, amikor kellett és Orbán Viktor gratulált Medgyessy péternek és Gyurcsány Ferencnek is
– emlékeztetett rá a miniszter.