Eddig összesen 42 büntetőeljárás indult, ebből 18 ügyben a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) tett feljelentést.
Egy eljárást elutasítottak, három ügyben bizonyítás hiányában megszüntették az eljárást. Három ügyben viszont már vádemelési javaslat is készült, s ezek közül egy ügyben az illetékes vidéki ügyészség már vádat is emelt
– ismertette az MTI szerint az ORFK főosztályvezetője.
Közös sajtótájékoztató - videó 1
A Nemzeti Védelmi Szolgálat és az Országos Rendőr-főkapitányság online sajtótájékoztatót tartott a védettségi okiratokkal kapcsolatos visszaélésekről, amely...
Szelei Pál elmondta, hogy az NVSZ-től érkezett feljelentések mellett volt példa arra is, hogy rendőri intézkedés közben került a látókörükbe egy-egy ügy, például határátlépéskor, vagy a repülőtéren mutattak be hamis iratokat a koronavírus elleni védettség igazolásáról.
Egy fiatal ellen pedig azért indult eljárás, mert egy vidéki moziba való belépéshez mutatott be hamis igazolványt
– fejtette ki.
Továbbá magánszemélyek is tettek feljelentéseket, például olyan orvosok, akiknek nevével, adataival visszaélve állítottak ki hamis igazolást.
Valaki pedig volt élettársát és új párját jelentette fel, hogy hamis védettségi igazolványt használnak
– tette hozzá.
Szelei Pál megerősítette, hogy az egészségügyi területen dolgozók egy része is érintett az eljárásokban, az ő esetükben vesztegetés, vesztegetés elfogadása és közokirathamisítás is előfordult.
Váradi Piroska, az NVSZ főosztályvezetője azt hangsúlyozta:
az egészségügyi ellátórendszer oltásokkal, tesztelésekkel foglalkozó dolgozóira
jelentős korrupciós nyomás nehezedik.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy ha egy egészségügyi dolgozó kiállítja a védettségi igazolást egy be nem oltott számára, s ő később megfertőződik koronavírussal, akkor az egészségügyi dolgozó esetében a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés elkövetése is megállapítható.
Kifejtette: a védettségi igazolványokról szóló kormányrendelet februári megjelenése óta sok bejelentés érkezett az NVSZ-hez, hogy sokan a védőoltás felvétele nélkül akarnak védettségi igazoláshoz jutni.
Többen akár jelentős összeget, jellemzően 30 és 150 ezer forint közötti összeget fizettek is azért, hogy illegális úton jussanak védettségi igazoláshoz.
Hangsúlyozta azt is, hogy a büntetőjogi szabályozás alapján nem csak a kormányhivatal által kiállított védettségi igazolvány, hanem az orvos által kitöltött, lepecsételt oltási igazolás, továbbá a pcr-, és az antigénteszt meghamisítása is bűncselekmény.
Váradi Piroska elmondta, olyan üggyel is találkoztak, amikor egy volt háziorvosi asszisztens - az orvos tudta nélkül - munkaidő után rendszeresen visszament a rendelőbe, az orvosi jogosultságával belépett a rendszerbe és rögzítette a hamis oltási adatokat.
Közös sajtótájékoztató - videó 2
A Nemzeti Védelmi Szolgálat és az Országos Rendőr-főkapitányság online sajtótájékoztatót tartott a védettségi okiratokkal kapcsolatos visszaélésekről, amely ...
Ezzel az üggyel összefüggésben egy konkrét bűnözői csoport tevékenykedett, több mint ezer hamis védettségi igazolást állítottak ki - ismertette.
Az NVSZ főosztályvezetője is beszélt arról, hogy több egészségügyi dolgozó is látókörükbe került.
Köztük - mint mondta - voltak, akik „meggyőződésből” követtek el bűncselekményt, mert ők sem értettek egyet a védőoltás szükségességével.
Felidézte, hogy ez év január elsejétől bűncselekménynek minősül a hálapénz adása és elfogadása is.
Ezzel együtt az NVSZ bűnfelderítési, és -megelőzési hatáskörét is kiterjesztették az egészségügyi szolgálati jogviszonyban lévőkre, valamint az állami egészségügyi rendszert működtető irányítási felügyeleti szervezetek dolgozóira.
Váradi Piroska elmondta: az NVSZ által ebben az évben az egészségügy területén feltárt bűncselekmények "széles palettán mozogtak".
Előfordult szexuális kényszerítés, vesztegetés elfogadása, továbbá a védettségi igazolással való visszaélés is
– sorolta a főosztályvezető, aki utóbbi társadalmi veszélyességét is kiemelte a világjárvány miatt.
Címlapképünk illusztráció.