Az év utolsó kormányinfóján Orbán Viktor miniszterelnök mondott tájékoztatót, aki szerint 2021 két legfontosabb feladata a vírus elleni küzdelem és a gazdaság újraindítása volt.
A kormányfő együttérzését fejezte ki azokkal, akik elvesztették családtagjukat koronavírus fertőzésben. Majd kiemelte, hogy 2021-ben már nem voltunk eszköztelenek a vírussal szemben.
„Az elszigetelésről átálltunk az oltás alapú védekezésre. Győzni csakis az oltással lehet"
– mondta.
Majd kiemelte, hogy a magyar társadalom megrekedt a 6 millió 200 ezer beoltottnál, ezt a számon azonban még feljebb kellene tornázni. Most ezen és az 5-11 évesek oltásán van a hangsúly.
Orbán beszélt a gazdaság újraindításáról is, amit szerinte a nemzeti konzultációban kapott válaszok alapján szerveztek meg. A konzultációban 2 millió ember válaszolt a feltett kérdésekre.
A kormányfő rámutatott, hogy beruházásokat támogattak és nem segélyeket osztottak. Összesen 1435 magánszektori beruhását támogattak, mintegy 1700 milliárd forinttal. Jelenleg 4 millió 688 ezren dolgoznak az országban.
2022 fő feladatait is kifejtette a miniszterelnök, ezt három fő dologban határozta meg.
- Az első, hogy a 25 évnél fiatalabbak nem fizetnek személyi jövedelemadót.
- A második a védekezés folytatása, ami oltás alapú. Ehhez fűződően elmondta, hogy 2 millió 4 ezer adag Pfizer vakcinája van az országnak, pluszban 2 millió gyermekek oltására alkalmas vakcina áll a raktárban. 9 és fél millió omikron elleni Pfizer vakcinát rendeltek ez 2022 második felében érkezhet meg. 2023-ban pedig másfélmillió 5 és 11 év közötti gyermekek oltására alkalmas omikron elleni oltóanyag érkezik majd.
- A jövő év harmadik legfontossabb dolga a gyermekvédelmi népszavazás lesz. Aminek az a fő kérdése, hogy a gyermekek szexuális nevelése kinek az irányításával, engedélyével történjen.
„Mi a saját utunkat járjuk, a világdivatot elutasítjuk”
– közölte a miniszterelnök a népszavazással kapcsolatban.
Az uniós vitákat ismertetve azt állította, hogy az energiaválság miatt jövőre az EU-ben is hivatalos állásponttá fog válni az, hogy
a nukleáris energia nélkül nem valósítható meg a klímavédelmi politika.
A földgáz pedig fenntarthatónak fogadható el, azzal a kitétellel, hogy ezt előbb-utóbb ki fogják vezetni. Ezek a minősítések az uniós támogatás szempontjából fontosak.
„Piros volt a paradicsom, nem sárga, Magyarország előre megy, nem hátra”
– idézte a mémként elhíresült idézetet Orbán, aki úgy látja, hogy a népi lakodalmas hagyományokat is elérte az új kormányszlogen.
Kijelentette, hogy nem merült fel Varga Judit miniszter felelőssége a Völner-botrányban, emellett állította, hogy ő maga, kormányfőként akkor szerzett tudomást a korrupciógyanús ügyről, amikor az ügyészség kitette a közleményét a honlapra. Elmondása szerint az egész ügyet kizárólag az ügyészség vizsgálja, a kormánynak nincs jogköre vizsgálódni.
„Meg kell várnunk az ügyészség vádemelését, majd akkor tudunk cselekedni”
– tette hozzá.
Az RTL Klub riportere szóba hozta a Kínából rendelt, sokszor használhatatlan lélegeztetőgépek esetét, amire Orbán a válsághelyzettel védekezett.
„Nehéz visszaemlékezni a járvány elejére, akkor még alig tudtunk valamit a vírusról, csak annyit, hogy a legnehezebbre kell felkészülni. Egy járvány esetén mindig a legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülni,én azt az utasítást adtam ki, hogy ha a szakértők 8000-9000 készüléket tartanak szükségesnek, akkor a biztonság kedvéért szerezzenek be 15-16 ezret."
A kormány úgy vett lélegeztetőgépet, ahogy épeszű ember tévét sem: se garancia, se szervíz
Több magyar kórházban meghibásodtak, volt, ahol a bedugás után füstölni is kezdtek a Kínából vásárolt lélegeztetőképek. Máshol beüzemelni sem tudták a gépeket, mivel nem voltak megfelelők a csatlakozók. Többek között ez derül ki a Direkt36 cikkéből, melyben a 2020 tavaszán beszerzett kínai lélegeztetőgépek sorsát kutatták.
A Telex azon kérdésére, miszerint hogyan változtatta meg a miniszterelnököt az összesen 16, kormányfőként eltöltött év, Orbán azt válaszolta:
„Abban reménykedem, mint mindenki, hogy javamra változom."