Összesen durván 10 milliárd forintnyi Quaestor-vagyonra, Tarsoly Csaba tulajdonos-cégcsoportvezetőhöz köthető brókerbotrány után felszámolásba dőlt két társaság győri ingatlanaira kezdődhet a licit december 31-én. A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetek felszámolását intéző Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. ugyanis szilveszter napján 10 órára hirdette meg az árverés kezdő időpontját – szúrta ki a 444.hu.
A következő ingatlanokról van szó:
- a győri stadion, becsült értéke 1,3 milliárd forint. Jelenleg 16 ezer néző befogadására alkalmas;
- egyéb edzőközpont, becsült érték 307 millió forint;
- energiaközpont, 95 millió forint;
- promenád, 71 millió forint;
- szálloda, becsült érték 1,7 milliárd forint;
- élményközpont, becsült érték 4,7 milliárd forint.
A lap úgy tudja, hogy a vagyon felett az Indotek csoport szerezte meg a jelzálogjogot, miután töredékáron megvette az állami Magyar Fejlesztési Bank (kamatostul) húszmilliárd forintnyi követelését. Így jó eséllyel tehet nyertes ajánlatot a felszámolónak is.
A Quaestor-per tárgyalása még 2016-ban kezdődött. Csalás miatt az ügyészség az 50 millió forintosnál nagyobb kárt szenvedett 232 befektető sérelmére elkövetett cselekmények miatt emelt vádat.
Az összes vádbeli cselekmény elkövetési értéke mintegy 77 milliárd forint, és több mint 30 ezer sértett van.
Tarsoly Csaba továbbra sem fizetett egy fillért sem a Quaestor károsultaknak
2019 novemberében a Fővárosi Törvényszék ítéletben mondta ki, hogy Tarsoly Csaba a Quaestor „fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetének bekövetkeztét, de legalább 2012. január 1-jét követően ügyvezetési feladatait nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látta el", és ezáltal követeléseik kielégítését legalább 11 milliárd 216 millió 982 ezer 761 forinttal meghiúsította, ennyivel csökkentugyanis a Quaestor vagyona.
A két cég felszámolása bő hat éve húzódik, ám most gyorsított tempóra kapcsoltak az értékesítők:
- december 16-án jelent meg a felhívás a nyilvános árverésre,
- az érdeklődőknek 22-éig kell bejelentkezniük a felszámolónál időpontért,
- egyetlen napon, 28-án tekinthetik meg az ingatlanokat.
- 31-én pedig már indul a licit.
Ezek szerint a felszámoló két hét alatt árverésig vinné az ETO Park-ügyét, miközben elég bonyolultnak tűnik a felállás, nem egyszerű ingatlaneladásról van szó írja a 24.hu. Állami elővásárlási jog, illetve 2027-ig fennálló bérleti szerződések bonyolítják a helyzetet, de nincsenek elvarrva még a brókercég botrányának kriminalisztikai szálai sem. 2015 márciusában bűnügyi zár alá vétette a vagyont a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon-visszaszerzési Hivatala, és az év októberében jogosultnak a Budai Központi Kerületi Bíróságot jegyezték be bő egymilliárd forint erejéig.
A magyar államnak amúgy nem néz ki nagy üzlet az árverésből, hiszen az összesen durván 10 milliárd forint becsértéknél sokkal nagyobb összegre van jelzálogjoga a kormány bankjának, a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB), azaz sokkal több hitelt nyújtott a komplexum finanszírozására annak idején.
A tulajdoni lapokon az MFB neve 9,7 milliárd forintnak megfelelő euró kölcsönösszeg és járulékai erejéig, első zálogjogi ranghelyen szerepel, egy másik bejegyzés pedig 6,9 milliárd forintnak megfelelő euró kölcsönösszeg és járulékairól szól. (Ezeken kívül a hirdetményben szerepel 62,2 millió euró – mintegy 23 milliárd forint – egyetemleges jelzálogjog, amelynek a jogosultja ugyancsak az MFB.)
A stadion, illetve az ETO Park állami hitelezése meglehetősen homályos volt a másfél évtizedes Quaestor-történetben. Annyi biztos, hogy a második Orbán-kormány beiktatása után a fejlesztéi bank készített egy listát a legnagyobb problémás hitelekről, és ezen az ETO Park 19,7 milliárd forinttal szerepelt a korabeli közlés szerint.
Címlapfotó: MTI/Krizsán Csaba