Emmanuel Macron francia elnök és a V4-ek kormányfői a Felix Kitchen nevű budai luxusétterem VIP-termében tárgyaltak egymás között másfél órán keresztül hétfőn – értesült több egymástól független forrásból az Azonnali.
Az angolul zajló megbeszélésen tolmácsok sem vettek részt.
A munkaebédként szereplő programpontra már délután került sor, Macron, Orbán Viktor, Mateusz Morawiecki lengyel–, Eduard Heger szlovák– és Andrej Babiš lleköszönt cseh kormányfő mintegy másfél órára vonult el a hely emeleti VIP termébe, míg a delegációk a földszinten ebédeltek.
Bár logikus, hogy egy ilyen diplomáciai esemény után a résztvevők nem a környékbeli kifőzdében ebédel, azért érdemes ránézni a menüre, ha tudni akarjuk, milyen ellátást kap Franciaország elnöke, ha elugrik Magyarországra: az oliva válogatás például 2990 forintba kerül, a kaviárok 9900 forintnál kezdődnek (és 59 990 forintnál végződnek). A legolcsóbb főétel a kukoricával táplált grillezett csirke melle, ez 3690 forint, de például egy érlelt rib eye steak 17 990 forint.
Azt valószínűsíthetjük, hogy a résztvevők nem italoztak ilyen korán, úgyhogy az itallapról az ásványvizet emelnénk ki: Evian, Perrier és Voss is van a kínálatban, előbbi kettőből 1290 forint 3,3 deci, utóbbiból a 3,75-ös 2190 forint.
Ha emellé azért egy-egy pohár bort mégis megkívántak volna ebéd közben a politikusok, akkor a legolcsóbb tétel a Tihany kékfrankos rozé, amiből egy pohár, azaz 125 ml 1 890 forintba kerül, míg a legdrágább a Casanova di Neri vörösbora, amiért poharanként 3 990 forintot kell fizetni.
A Felix étterem neve egyébként nem véletlenül csenghet ismerősen sokak számára, ugyanis
ez az a hely, ahol 2020 tavaszán a szigorú kijárási korlátozások idején egy 10-15 fős társaság ebédelhetett.
A 444 cikke szerint az ebéden részt vehetett Gulyás Gergely kancelláraminiszter, illetve az Alapjogokért Központ igazgatója, Szánthó Miklós és stratégiai igazgatója, Kovács István is. A lap lencsevégre is kapta az étteremből távozókat, ugyanakkor Gulyás Gergely szerint csak elvitelre kért ételt, és azt várta.
Védett nők és férfiak
De visszatérve a Macron-V4-találkozóra: Azt már az utat beharangozó cikkünkben megírtuk, hogy a diplomáciai esemény legfontosabb része az lesz, amikor a vezetők minden problémás ügyet megbeszélhetnek egymás között.
Azt tudni lehet, hogy lengyel részről például arra kérték Macront: vesse be befolyását, hogy az EU a lehető legkeményebben lépjen fel a belarusz-lengyel határon kialakult menekültválság megoldására, illetve az Ukrajnát ért orosz fenyegetéssel szemben.
Francia részről minden bizonnyal szóba hozták a Magyarországot ért jogállami kritikákat és az LMBTQ-törvényt,
ami miatt az éppen elnökválasztási kampányát is folytató Macront időnként belpolitikai bírálatok érik, amiért nem lép fel elég határozottan Orbán Viktorral szemben.
Magyar részről pedig nyilván szintén ez lehetett a fő téma, illetve az, hogy Macron is támogasson egy szigorúbb uniós menekültpolitikát. Téma tehát akadt bőven, és
nem is a zártkörű megbeszélés ténye az érdekes, hanem az, hogy erre egy külső helyszínen került sor.
Emmanuel Macron a világ legveszélyeztetettebb vezető politikusai közé tartozik (a mindenkori amerikai– és orosz elnökkel, az izraeli– és a brit miniszterelnökkel vagy a német kancellárral együtt), így a biztonságára különösen ügyelnek külföldi látogatásai alkalmával. Nem is volt jellemző, hogy Orbán Viktor stáb az ilyen találkozókat kiszervezi egy külső helyszínre.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legutóbbi budapesti látogatásaikor például a Parlamentben, illetve a Karmelita kolostorban került sor munkaebédre.
Benjamin Netanyahu 2017-es vizitjén ugyan a Várkert bazárban zajlott a vendéglátás, de ekkor még nem volt kész a Karmelita kolostor átépítése.
Részben a diplomáciai találkozók miatt épült a Karmelita
Hogy ennek ellenére miért a Felixben tartották a munkavacsorát, annak fényében meglepő, hogy a Magyar Nemzet korábban azt írta, csak Orbán Viktor hivatalának kialakítása 3,9 milliárd forintba került. Az új miniszterelnöki létesítményt 2019 januárjában adták át, az Origo az átadást többek között ezekel a szavakkal méltatta:
„az új kormányzati épületek lehetőséget adnak majd arra is, hogy a kormányfő nagyszámú delegációnak is tudjon fogadást adni, valamint az egykori Karmelita kolostor belső részén nagyszabású vacsorát is lehet majd adni a neves külföldi látogatóknak”
– fogalmaznak a cikkben, majd kiemelik, „az egész kormányzati épületrendszer egy zárt biztonsági rendszert alkot, így ezen a téren is megfelel a 21. századi NATO követelményeknek”.
Az átépítés során ráadásul tényleg semmit nem bíztak a véletlenre: mint korábban megtudtuk, az Orbán Viktor dolgozószobájába került XIX. századi földgömb-másolat miatt az ajtót is ki kellett bontani, mert a becses tárgy másképp nem fért volna be.
Ennek fényében nem érthető, miért kellett a delegációkat külső helyszínre vinni, aminek biztosítása nyilván nehezebb – és ezáltal drágább is – volt.
Egy forrásunk szerint egyébként hétfőn ki sem nyitott az étterem, amit „valósággal megszállták a TEK-esek”, vagyis a Terrorelhárítási Központ emberei.
A Felixnek egyébként az előtörténete is érdekes: a 24.hu írta meg korábban, hogy „2016-ban a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány (PADI) 10,5 millió eurót, azaz több mint 3 milliárd forintot fizetett az Ybl Vízház épületéért, ismertebb nevén a Várkert Kaszinóért, amely az alapítvány ingatlanfejlesztő cége, a Vízház Zrt. tulajdonába került”.
Ezután mintegy egymilliárd forintból – közbeszerzés nélkül – felújíttatták, és az első hírek még arról szóltak, hogy
„kulturális és családi programok” helyszíne lesz az épület, majd valahogy helyette mégis luxusétterem nyílt benne.
A 24.hu szerint ezt követően nem sokkal Pintér Mátéé, a jegybankelnök Matolcsy György fiának barátjáé lett az étterem. A kihelyezett csúcstalálkozó ügyében kerestük Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét is, ha válaszol, közölni fogjuk.