Még idén augusztusban az Ugytudjuk is beszámolt róla, hogy Dézsi Csaba András Indexnek adott nyilatkozata szerint a házastársa felkérést kapott:
hozzon tető alá egy papagájmentő alapítványi központot.
És mitől kell a papagájokat megvédeni? – jött a kérdés.
Attól például, hogy sokan csempészik őket. Általában úgy, hogy levágják egy PET-palack végét, és belehúzzák a madarat, amitől szállítás közben a papagájok fele elpusztul
– mondta a polgármester.
Az illegális madárkereskedőket általában el is kapják a határon, a fizikailag és lelkileg traumatizált madaraknak viszont valahova kerülniük kell.
Nem véletlenül jártunk legutóbb Szegeden, Nyíregyházán, akárcsak a fővárosi állatkertben, mert meg akartunk nézni az összes profi madármentő helyet.
Mi is hasonlót szeretnénk létrehozni a megfelelő orvosi háttérrel.
A feleségem eddig két fiókát keltett ki és nevelt föl egészen odáig, hogy a madarak önellátók lettek. Legutóbb pedig Szegedről kaptunk két kis fiókát, most velük foglalkozik
– fejtette ki a városvezető.
Most szakmai konferencián mutatkozott be a Papagájmentő Alapítvány Győrben.
A vendégeket az alapítvány elnökei, Dr. Dézsiné Szentes Veronika és dr. Andréka György köszöntötték
„Egy újabb álom vált valóra az alapítvány létrehozásával, ami az állatkert hitvallásával és missziójával is összecseng. Itt van az ideje, hogy ezt az álmot közösen, együtt megvalósítsuk.”
– idézte a napilap az állatkert ügyvezetőjét.
Az eseményt Óvádi Péter Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos nyitotta meg.
Beszédében kiemelte, kitűzött célja, hogy Magyarország öt éven belül Európa élmezőnyébe kerüljön az állatvédelem területén.
Felhívta a figyelmet a felelős állattartásra, valamint a diákok edukálására is.
Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő 2015 óta segíti a győri állatkertet, 2017-ben a Modern Városok Program több milliárdos támogatásából számos fejlesztést hajtottak végre az állatparkban. Elmondta, hogy az alapítvánnyal
egy Papagáj Központot is szeretnének létesíteni a Xantus János Állatkertben,
ahol az árván maradt, vagy sérült egyedeket is szakmai kezekre bízhatják
– említik a tudósításban.
Dr. Dézsiné Szentes Veronika, a Papagájmentő Alapítvány kuratóriumának elnöke a felelős állattartásról, nevelésről, tudományról és papagájmentésről tartott előadást, és ismertette az alapítvány céljait, terveit is.
A papagájok állományának védelméről dr. Sós Endre természetvédelmi és állat-egészségügyi igazgató beszélt.
A veszélyeztetett fajok tenyészőprogramjába dr. Sós-Koroknai Viktória állatorvos avatta be a résztvevőket. A konferencia végén dr. Pázár Péter állatorvos részletezte az egészségügyi problémákat és megoldásokat a papagájtartás során
– zárul a Kisalföld cikke.