A héten tartották a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás ülését, amelyen több érdekes napirendi pontot is megvitattak a felek. Ebből talán a legérdekesebb, hogy kiderült:
nem működik az a szemétszállító szalag, amelynek elkészítésére tavaly 40 millió forintos szerződést kapott Alföldy Alexander felvidéki vállalkozó cége, az Ads-Procon Kft.
A vállalkozóról és a hozzá köthető cégekről tavasszal a GYHG kapcsán számoltunk be részletesebben, és ott is említettük a szerződést, amely alapján a sashegyi hulladéklerakóban kellett volna kiépítenie a cégnek egy szállítószalag-rendszert. Ez a társulás ülésén tárgyalt napirendi pont alapján meg is történt, de hamar kiderült, hogy a szalag gyakorlatilag használhatatlan.
Idézzük a dokumentumot:
A munka műszaki átadás-átvétele 2021. június 2-án próbaüzemmel megkezdődött, azonban a mai napig nem zárult le, tekintettel arra, hogy a Vállalkozó nem tudta biztosítani a felek között létrejött Szerződés 10.6 pontjában foglaltakat, miszerint: „A műszaki átadás-átvételi eljárások során Vállalkozónak igazolnia kell, hogy a munka hiány- és hibamentesen elkészült." A fentiek alátámasztására a Társulás 2021. június 5-én, július 22-én és szeptember 9-én kelt leveleiben részletesen rögzítette a hibajelentéseket, amelyeket egyébként a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (a továbbiakban: üzemeltető) is naponta megküldött a Vállalkozó részére.
A hibanaplózás, hibajelentések tanúsága szerint a szalag a többször megkísérelt próbaüzemek egyikén sem működött hiba- és hiánymentesen nem hogy 10, de még 2-3 napig sem, tehát joggal állítja a Társulás, hogy a sikeres műszaki átadás-átvétel (a próbaűzemet is beleértve) mind a mai napig nem történt meg. Ennek az oka az, hogy a Vállalkozó nem teljesítette teljes körűen a Szerződésben foglaltakat. A szállítószalag nem működik megfelelően (2-3 naponta javítani kell, nincs új frekvenciaváltó, rövidebb stb.), az átadás-átvétel nem zárult le.
Végül szeptemberben úgy döntöttek, inkább szakaszosan sem használják az eszközt, miután többször felszólították a vállalkozót, hogy tegye rendbe a gépet, ez azonban nem történt meg. Így a társulás a vételár második felét nem fizeti ki, és az elsőt is visszakérné kártérítéssel együtt, de azt feltételezik, hogy ez csak peres úton fog sikerülni.
A társulás ülésén ezen felül elfogadták, hogy a GYHG a társulás felé fenálló tetemes (egymilliárd forintos) bérletidíj-tartozását 2023 nyaráig fizeti vissza, eközben pedig folyamatosan törleszti a társulás által a cégnek juttatott 350 millió forintos kölcsönt is.