A Dominó-elv: politikai krimi, amin nem fog az idő vasfoga

Papp László Tamás 2021-10-08 07:39:00
Ezt a regényt nyaralásom alatt is végigizgultam, pedig sokadjára olvastam.

Amikor a múlt hónapban Szegeden jártunk, szokásunkhoz híven a Petőfi Sándor sugárúti Science Hotelben szálltunk meg. Ahol a szobákba, illetve a recepció előtti polcokra mindig tesznek régi könyveket a vendégek szórakoztatására.

Science Hotel

Fotó: Papp László Tamás

A mi szobánkba ezúttal Poul Örum dán krimiíró Csak az igazat című alkotása jutott, melyben egy holttestet találnak a kikötőben, az áldozat nem más, mint:

„...a helyi lap alkoholista szerkesztője, aki sokak kedves ivócimborája volt, és alig néhány órával azelőtt, hogy a vízbe került, még a kocsmaasztalnál iszogatott”

De aztán mégis kamaszkorom egyik kultikus kedvencét, az Adam Kennedy által írt A Dominó-elvet vettem le a polcról. S bár (finoman szólva) nem először volt a kezemben, szinte egy ültő helyemben kiolvastam. Utána pedig, mikor az egyik szegedi antikváriumban rábukkantam A Dominó bosszúja című folytatásra (szintén az Albatrosz Könyvek sorozatban jelent meg a Magvetőnél az 1982-es kötet négy évvel később) természetesen megvettem.

Holott már azt is rengetegszer elolvastam, sőt meg is van otthon. De mégsem bírtam kivárni, amíg hazaérek. Ez tipikusan az a sztori, ami miatt azt szoktam mondani az összeesküvés-elméletek híveinek: 

Írjatok inkább politikai krimit!

Nem is oly rég egy bűnügyi fikcióról szóló cikkemben tettem fel a kérdést: miért is ír egy sajtómunkás politikai krimit? (Mi végre dolgozom én is egy ilyen témájú regényen?)

Természetesen, hogy megfogalmazhassa azokat az (akár horrorisztikus) sejtéseit, gyanúit, képzeteit, hipotéziseit, prekoncepcióit (s igen, szubjektív műfaj lévén: rokon-, és ellenszenveit, elő-, és utóítéleteit) melyeket egy riportban, de még egy publicisztikában is bajosan tehet.

Mert ott a kezét megkötik a tények, a sajtójog, a valóság tisztelete. Viszont e műfajban az alkotó szabadjára engedheti a fantáziáját.

Ami feloldja a látszólagos önellentmondást, hogy miközben kifejezetten nem hiszek az összeesküvés-elméletekben, a háttérhatalomban, s a rájuk alapozott politikai logikában, hanem cáfolni igyekszem a konteókat, egy politikai krimiben (vagy sci-fi-ben) nagyon jól elvagyok velük, sőt, kimondottan igénylem azokat.

A két Dominó-regény pont erről szól.

Roy Tucker, a gyilkosságért elítélt fegyenc egyszer csak kap egy visszautasíthatatlan ajánlatot. Titokzatos, befolyásos ismeretlenek megkeresik őt az indianai Hobart börtönében (ahová az igazgató tudomásával jutnak be) s felajánlják, hogy megszöktetik, ha elvégez nekik egy munkát. Nem mondják el, konkrétan mi lenne a feladat, de Tucker mégis aláírja a biankó csekket, belemegy az alkuba.

De amint kisétál a börtönből, azonnal látja: rosszul döntött. A rejtélyes (egyértelműen kormányzati, titkosszolgálati szálakat mozgató) csoport tagjai megölik Tucker cellatársát (aki vele együtt szökik) feleségét pedig elrabolják, s az ő életével zsarolva kényszerítik az akció végrehajtására.

Meg kell ölnie az Egyesült Államok volt elnökét, Neal Nelson Whittakert (akinek karakterét egyértelműen Dwight David Eisenhower ihlette.) De miért akarna valaki megyilkolni egy nyugdíjas államfőt, akinek már semmiféle hatalma nincs? Az olvasó számára ez nem derül ki, csak a második kötet végén. Ahogy Tuckert se avatják be ebbe.

S a Vietnamban mesterlövészként szolgáló Roy hiába hajtja végre a merényletet, az összeesküvők megölik a feleségét, és őt is megpróbálják eltenni láb alól. Illetve kocsijában ülve felrobban Marvin Tagge, az egykori hírszerzőtiszt, aki rábeszélte őt a szökésre. Meghal a szökése fölött szemet hunyó börtönigazgató is. Amikor ügyvédjéhez fordul, a „takarítók” azt is likvidálják.

Kiderül, hogy a legjobb barátja, a Vietnamban megismert katonaorvos, Dr. Applegate ajánlotta őt a merénylőcsoport figyelmébe. Persze őt is átverték: a fedősztori szerint Roy dolga annyi lett volna, hogy hasonmásként eljátssza egy, szökése után meghalt keletnémet disszidens, egykori funkcionárius szerepét, hogy Moszkvában azt higyjék: sikerült neki átállni és kitálalni.

Azt nem tudta, hogy barátjára egy összeesküvés balekjának szerepe vár rá, aki elviszi a balhét.    

„Mihelyt Whittaker halálhírét meghallottam, és hogy neked is valami kapcsolatod volt a gyilkossággal, tudtam, bajban vagyok. Ebből is vérfürdő lesz, és ebben is biztos voltam: újabb Dallas, elejétől végéig. Mindenkinek, akinek módja van összeilleszteni a láncszemeket, el kell tűnnie.”

– mondja barátjának Applegate, akit nemsokára szintén holtan találnak.

Roy tudja, ő is a halállistán van, nem hagyhatják életben. A bűnbaknak kijelölt mesterlövészt egyszerre hajta a bosszúvágy és a kíváncsiság.

Miért kellett meghalnia a volt elnöknek? Kik ezek a titokzatos összeesküvők, akiket egy egykori tábornok, Thomas Reser vezet, aki ma is ott van a hatalom legfelsőbb köreiben? Mit tudhatott Whittaker, amiért megölették vele?

Eszem ágában sincs lelőni a poént: olvassátok el mindkét könyvet. De vigyázzatok, függőséget okoznak. Újra és újra el fogjátok olvasni.

Szólj hozzá!

Az idén sem fizet osztalékot a Rába

Győri ingatlanok érétkesítéséről is döntött a cég.

Azzal fenyegette a sárvári gyámügyest a nő, hogy megöli

„Na te büdös k***a, ha te ezt megtetted, akkor nem fogok veled szépen beszélni!”

Tizenkét gyanúsítottja van már annak az ügynek, amiben letartóztatták a volt győri rendőrkapitányt

A volt kapitányon kívül egy másik gyanúsítottat is fogva tartanak, aki szintén fontos és magas rangú, nyugalmazott rendőr.

Szúnyogok: Győrben kiterjedt biológiai gyérítés egyelőre nem szükséges

A Győr-Szol Zrt. már megtette az előkészületeket a szúnyoggyérítési munkálatok megkezdéséhez.

Legyen egy szuper okosóra a legújabb kiegészítőd

Gondoltál már arra, hogy beszerezz egy páratlan okosórát? Ha eddig halogattad a döntést, akkor ezt most tekintsd egy jelnek és üdvözölj a gyűjteményedben egy efféle újdonságot. Nemcsak dekoratív kiegészítő, hanem számtalan előnnyel is bír.

Quentin Tarantino mégsem filmkritikusról forgatja utolsó filmjét

A rendező várhatóan tizedik filmje elkészítése után is folytatja a kreatív munkát. Korábban többször célzott rá, hogy minisorozatok és színdarabok rendezése is érdekli.

A performance marketing jelentősége a vállalkozások életében

Minden vállalkozás számára alapvető fontosságú, hogy folyamatosan, méghozzá profitábilisan termeljen új ügyfeleket, vásárlókat. A performance marketing elengedhetetlen a sikerhez, egy laikus számára azonban rengeteg nehézséget okozhat a fizetett hirdetések nyereséges menedzselése, éppen ezért sok esetben a legjobb döntés szakértőket segítségül hívni.

Ütötte, rúgta ismerősét egy körmendi férfi

Még a mobilját is földhöz vágta.

Milyen tényezőket vegyünk figyelembe, ha bútorkárpitot választunk?

A különféle anyagokkal bevont, párnázott bútorok esetében a kárpit színe, textúrája meghatározó jelentőségű az enteriőr stílusa, valamint a tartósság és a tisztíthatóság szempontjából, ezért a választásnál körültekintőnek kell lenni.

Azonnali hatállyal rúgta ki a Vas Népe az újságíróját, miután bejelentette, hogy civilként elindul képviselőnek

Tóth Judit Körmenden szerezne mandátumot. Frissítve a Vas Népe közleményével!

Sulyok Tamás jáki látogatása miatt komoly biztonsági intézkedésekre lehet számítani

A vasárnapi avatón ingyen lehet megtekinteni a templomot és templomkertet is.

Egy győzelemre az elődöntőtől a Falco

Lemosták a Honvédet a pályáról

Már a bíróságon is kamuzik Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere

Nem csak adatokat nem adna ki, hanem tényleg nem ad ki.