„Megkérdeztem Káslerékat, hány végzett pedagógus lépett pályára tavaly és idén. A válasz: nincsenek ilyen adataik. Sőt: nem kötelesek azokat előállítani. Kásler Miklós közoktatásért felelős miniszter nem tudja, hány pályakezdő pedagógus van, és nem is érdekli”
– írja Szél Bernadett a Facebook-oldalán.
A független parlamenti képviselő hangsúlyozta, hogy szerinte „tudják ők, csak nem árulják el”, mert 2019-ben még megkapta ezeket az adatokat. Akkor még az látszott,
hogy a pedagógushallgatók feléből se lesz tanár, a pályakezdők száma évről évre 5-6 ezer körül alakul,
a számuk pedig az első években tovább csökken, amint megtapasztalják, hogy a nettó 150 ezer körüli fizetésükből még egy albérletet sem tudnak fenntartani.
A politikus szerint az adatok eltitkolása csak egyet jelenthet: azok egyre rosszabb képet mutatnak a hazai közoktatásról.
„Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája"
– idézte Szent-Györgyi Albertet a képviselő.
Log In or Sign Up to View
See posts, photos and more on Facebook.
Úgy fogalmazott: lesújtó a helyzet, hogy minden nap arról kell beszélnünk, mennyire alulértékelt a pedagógusok munkája Magyarországon, ahol egy kezdő pedagógus az átlagbér felét keresi, és a 8-10 éve pályán lévő tanárok se kapnak sokkal többet.
„12 ezer tanár hiányzik már a rendszerből, a kormány pedig azt meri állítani, hogy ő a családok meg a gyerekek pártján van. Ez egyáltalán nem igaz. Változás kell, olyan kormány, amelyik tud olyan teljesítményt nyújtani, ami mellett nem szorul arra, hogy mindent eltitkoljon előlünk"
– zárta a közleményt Szél.
Címlapfotó: MTI/Kovács Tamás