Háromból egy ember a hosszú covid legalább egy tüneteit megérzi magán, miután átesett a koronavírus-fertőzésen, legalábbis ez derült ki az Oxfordi Egyetem tanulmányából. A hosszú covid akár hónapokon keresztül is sanyargathatja azokat, akik átestek a fertőzésen, a legtöbben depresszióra panaszkodnak.
A brit kutatók 270 ezer olyan amerikai állampolgárt vizsgáltak, akik már találkoztak a koronavírussal. A kutatás pedig kimutatta, hogy
a betegek 37 százalékánál a hosszú covid tünetei hat hónappal később is jelen voltak.
A kutatók szerint a depresszió mellett szorongást, de nehézségi problémákat, hasfájdalmat, fáradtságot és egyéb más fájdalmat is éreztek azok, akik felépültek a betegségből.
A hosszú covid, úgy tűnik, ugyanazokat viseli meg jobban, mint akiknek már a betegség lefolyása is keményebb volt. Emellett a betegek életkora, de még a neme is közrejátszik abban, hogy mekkora eséllyel maradnak meg a tünetek, a kutatók adatai szerint a nőknél könnyebben alakulhat ki a hosszú covid. Emellett azok a betegek számolnak be hasonló tünetekről, akik a betegségük súlyossága miatt kórházba kerültek, írja a Guardian.
Ezek a faktorok azt is befolyásolják, hogy mely tünetei maradhatnak hátra a koronavírusnak, az Oxfordi Egyetem szakértői szerint az ids férfiaknál nagyobb eséllyel jelennek meg légzési nehézségek, a fiatalabb betegeknél és a nőknél viszont a fejfájás és a szorongás a valószínűbb. Azok a betegek, akik a fertőzés idején kórházba kerültek, inkább kognitív problémákról és fáradtságról számoltak be.
A kutatók végül összevetették a koronavírust a szezonális influenzával, és azt tapasztalták, hogy az influenza is képes hosszabb ideig elhúzódó tüneteket produkálni. A koronavírussal szemben viszont ezek a tünetek enyhébbek, és általában gyorsabban fel is épülnek belőlük a fertőzöttek.