A szombathelyi könyvtáros útja Micimackótól a TikTok-os olvasásnépszerűsítésig

Varga Mátyás 2021-09-28 18:28:39
Miért fontos az, hogy a közösségi médiában is jelen legyen egy blogger? Szükség van egyáltalán szórakoztató irodalomra? Waldinger Dórával beszélgettünk.

Dórit évek óta ismerem és már egy ideje terveztem is, hogy leülök vele beszélgetni. A szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár olvasószolgálatában dolgozó könyvtáros élete nemcsak munka, hanem a szabadideje is a könyvek körül forog. Amikor kiderült, hogy például ő is a Hollóháthoz tartozik nagyon megörültem. Rowling regényének főszereplője mellett a Poket zsebkönyvekről és Szabados Ági kultúrmissziójáról is szót ejtettünk. 

Az Instagram oldalad szerint könyvmoly, könyvtáros és könyvesblogger is vagy egyben. Viszont a blogod mellett könyvtárosként dolgozol. Mi a feladatod a megyei könyvtárban?

Az olvasószolgálat egyik tájékoztató könyvtárosaként dolgozom. Az első emeleti felnőtt kölcsönző térben vagy a második emeleti olvasóteremben találhattok meg. Az olvasóteremben helyismereti feladatokat is ellátok, ahol a kutatók munkáját segítem. A felnőtt kölcsönző térben a szórakoztató irodalomért felelek, ebben mozgok a legotthonosabban. Néhány rendezvény lebonyolításában is részt veszek. A Könyvhódító pályázatot Boros Feri kollégámmal csináljuk, de nyomtatványokat, különféle plakátokat is készítek. Továbbá én felelek az Instagram-oldalunkért is. 

Fotók: Vágvölgyi Bálint

 

Akkor, ha úgy vesszük egy igaz svájci bicska vagy. Mikor és mivel kezdődött el nálad az olvasás iránti szenvedély? Van egy sanda gyanúm, hogy a szüleid biztos olvastak neked mesét. 

Igen, anyukám rendszerint olvasott nekem mesét, de már nem emlékszem, hogy melyik volt az első. Ez nálunk hagyomány volt, hogy minden nap olvasott nekem. Később, amikor megtanultam olvasni is rendszeresen olvasott fel esténként. Furcsa módon nem jártam aktívan könyvtárba, egyszer-egyszer elmentem, de inkább újraolvastam a saját könyveimet.  

Mi volt az első meghatározó élményed, amire emlékszel?

A Micimackó nagyon élénken él bennem, de szerettem Fekete István könyveit is, amiket apukám és nagynéném példányai között találtam meg. Nem sokkal később megjelent a Harry Potter, amikor nagyjából egyidős voltam a szereplőkkel. Az első négy könyv után pedig türelmetlenül vártam, hogy mikor érkeznek a folytatások. Ekkoriban már párhuzamosan jöttek a filmek is, amihez még különféle füzetek és matricás albumok is megjelentek.

Mesélj egy kicsit a blogodról! Hogyan indult el nálad ez a szenvedély?

12 éve, 2009 nyarán indítottam el, de már előtte is vezettem különböző blogokat, oldalakat. Ekkoriban lendületet adott, hogy a szombathelyi egyetemen tanultam a magyar szakon, de a moly.hu is ekkor indult, ahol rengeteg új olvasmányra találtam rá. A blog névválasztásában az akkori kedvenc Kiscsillag dalom köszön vissza. Az utóbbi években sokat olvasok, hetente 3-4 bejegyzés is születik. Ezek nagy része könyvajánló, de több kiadóval kapcsolatban vagyok, az új könyveikről szóló recenziókat is találhattok nálam. 

Fotók: Vágvölgyi Bálint

 

Manapság egyre többet hallani arról, hogy tartalomgyártók hogyan népszerűsítik az olvasást. Hol lehet találkozni ilyen videókkal vagy képekkel?

Szerintem nagyon nagy szükség van erre, és a különböző közösségi média oldalak erre is nagyon jók. Egy Instagram oldal már szinte elengedhetetlen ahhoz, hogy minél több emberhez eljuss. Sokan vannak, akik itt osztják meg a véleményüket egy kép kíséretében és később kezdenek el blogot írni, vagy videókat gyártani. De arra is van példa, hogy a blogolásról térnek át az Instagramra, mert így több visszajelzést kaphatnak. 

Most a TikTok robbant igazán nagyot. Sokan csak a rossz oldalát látják, de nem olyan régen olvastam egy cikket, hogy több könyveladás azért ugrott meg, mert itt felkaptak egy-egy könyvet. Én talán egy hónapja kezdtem el aktívan használni a TikTokot, ahova hangulatvideókat készítek. Sokan elítélik, de szerintem attól függ, hogy mire használod az adott oldalt, rengeteg értékes tartalom és gondolat születik ezeken a felületeken is.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

Ezzel most megleptél, mert én sem vagyok túl jó véleménnyel a TikTok-ról. Vannak esetleg nagyobb volumenű dolgok is akár hazai, akár nemzetközi színtéren? 

Vannak bizony, elég, ha csak Szabados Ági Nincs időm olvasni kihívására vagy a Poketre gondolunk. Ági Facebookos csoportot indított néhány éve, amiből egy olyan közösség született, amihez jelenleg közel 40 ezer fő tartozik. Ez az évek során odáig jutott, hogy az RTL Klub híradósa múlt évben Libertine néven kiadót alapított és megnyitotta az első könyvesboltját. 

A Poket zsebkönyveket szerintem nagyon keveseknek kell bemutatni. Az ötletért a Vecsei H Miklós és az If. Vidnyászky Attila közösen alapított Sztalker Csoport nevű „képzeletbeli társulat” a felelős. A Poket irodalmi vezetője viszont a hozzánk pár hét múlva ellátogató Grecsó Krisztián. A 2018-ban indult zsebkönyv őrület kezdetben szépirodalmi kötetekkel indult, később mesék, versgyűjtemények és antológiák is megjelentek. Sokan talán nem tudják, de Szombathelyen is van egy automata, ami az Újvilág utcában található Intersparban várja az olvasni vágyókat. 

Külföldön inkább olvasóklubokról tudok, amelyek közül az első Oprah Winfrey műsorában volt. Az utóbbi években Emma Watson is csinált egy hasonlót, de azt nem követem jelenleg. Viszont a Doktor Szösziből ismerős Reese Witherspoon olyan könyveket ajánl, amelyekből könnyen bestseller lehet vagy éppen saját cégével készít belőlük filmeket, sorozatokat. Például a 8 Emmy-díjjal jutalmazott Hatalmas kis hazugságok is így jöhetett létre.

Egyre szembetűnőbb az, hogy mostanában mekkora reneszánszát éli a sci-fi és a fantasy műfaj. Mint könyvtáros szerinted is igaz ez, vagy más műfajok is is keresettek? 

Igen, ez a két műfaj valóban nagyon kitűnik mostanság, de úgy tapasztalom, hogy a romantikus és önfejlesztő kötetek is keresettek. Utóbbira remek példa az Edith Eva Eger által írt A döntés című könyv, ami hazánkban nagy részben Szabados Áginak köszönhetően lett bestseller. Ez volt az egyik első könyv, amit ajánlott a Nincs időm olvasni kihívás keretében. A Berzsenyi Dániel Könyvtárban is van belőle 10 példányunk, mert az olvasóink folyton ezt keresik.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

Az ifjúsági fantasy szerintem a Harry Potter óta lett nagyon keresett. Tüskék és rózsák udvara regénysorozat nagyon népszerű, de a Netflix miatt sokan kíváncsiak az Shadow and Bone - Árnyék és csontra is. A sci-fi viszont egy szűkebb közeget érint, mert például a hard sci-fire nagyon figyelni kell, hogy megértsük és átlássuk, mert valódi tudományos dolgokból épül fel. Viszont könnyedebb, soft sci-fi, ami már mondjuk krimivel keveredik, az egyre népszerűbb lesz. Ami még jellemző, hogy az olvasóink a világháború, illetve a holokauszt témájú könyvet is nagyon keresik, továbbá azokat a köteteket amelyekből film vagy sorozat készül.

Most, hogy beköszöntött az ősz többen inkább visszahúzódnak a saját szobájukba. Vagy zárt téren tartott programokat keresnek. Ti milyen programokkal készültök a könyvtárban?

Ami már biztos, két hét múlva, vasárnap Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert zenés irodalmi délutánjára várjuk az érdeklődőket. Berzsenyivel is foglalkozunk születésének évfordulója kapcsán, valamint lesz egy előadás Almásy grófról. Továbbá a Savaria University Pressnek is lesznek kötetbemutatói az ősz folyamán. Ezekről bővebb információt a Facebook oldalunkon és a könyvtár honlapján találhattok. Sok szeretettel várunk mindenkit!

Szólj hozzá!

Hámori Lucának selejteznie kell

A kőszegiek 23 éves sportolója így vasárnap délután kezd és Grainne Walsh-sal csap majd össze az Észak-párizsi Arénában.

Három alpolgármesterben maximalizálná a városvezetőket Novák Előd

A nyári szünet után elsőként az Igazságügyi Bizottság tárgyalja a parlamenti képviselő törvényjavaslatát.

Látványosan megújíthatod a ház megjelenését a tetőcserepek átfestésével!

Az épületek különböző szerkezeteinek felújítása nagyszerű eredménnyel kecsegtet, amennyiben a megfelelő anyagokkal és szakszerűen végezzük, nem kivétel ez alól a tető sem, amelynek megkopott cserepei átfesthetők. 

Újra üzemel a büfé a szombathelyi Víztoronyban

Befuccsolt a korábbi piaci alapú üzemeltetés, most az AGORA maga “áll a pult mögé”.

Kellemes nyári idő lesz pénteken

Se eső, se szél, se kánikula.

Továbbra sem nyílik meg a keleti szektor az ETO-stadionban, de számos fejlesztés történt

A 2024/25-ös időszak szezonnyitó sajtótájékoztatóját tartotta szerdán az ETO FC Győr.

A Savaria Karneválra is jön a repohár

A pohárért 500 forintot kell fizetni, de vissza már nem pénzt, hanem tokent adnak majd.

Szeptemberig torlódás lesz a Béke hídon Győrben

A szakemberek célja, hogy a munkálatok az iskolakezdésig befejeződjenek.

LMP: Elképesztő, hogy a kormány nem hajlandó szélenergiát használni

Az LMP azt várja a kormánytól, hogy engedjen végre zöld utat a szélenergiának.

ELTE: rekordszámú a pedagógusjelölt

Az ELTE szombathelyi képzéseire összesen csaknem 1000-en nyertek felvételt, ezen belül közel 50 százalékos részesedéssel megőrizte vezető szerepét a pedagógusképzési terület.

Milyen a stílusos esküvői ültetőkártya?

Az esküvői ültetőkártya, nemcsak segít a vendégeknek megtalálni a helyüket a vacsorán, hanem egyben dekorációs célt is szolgál, sőt, összehangolva akár köszönőajándék is lehet. Egy esküvőn, ahol minden apró részlet számít, az ültetőkártya stílusa sem elhanyagolható kérdés. 

Te megtaláltad már a tökéletes férfit?

Tegye fel magának mindenki a millió dolláros kérdést: “Megtaláltam már a tökéletes pasit?

Több kilométeren át haladt szembe a forgalommal az M85-ösön

Majd ütközött egy szabályosan közlekedővel.

Július közepén kilenc nap alatt 22 országos és fővárosi melegrekord dőlt meg

Köztük a július 11-ére vonatkozó, 102 éves -, valamint szintén nyolc országos reggeli melegrekord, továbbá két fővárosi és öt fővárosi hajnali melegrekord.