Egy amerikai egyetem kutatói nemrég egy olyan kutatást hoztak nyilvánosságra, amivel azt akarták felmérni, hogy van-e összefüggés a gyermekkori depresszió, vagy szorongás, és a képernyők előtt eltöltött idő között. A coloradoi Boulderben található egyetem pszichológusai közel 12 ezer 9 és 10 éves gyermeket vizsgáltak, az adataikból pedig kiderült, hogy
a megnövekedett képernyőidő nem okozott sem depressziót, sem szorongást a fiatalokban.
Azt azért hozzátették, hogy a vizsgált gyermekek kis számánál fellépett néhány figyelemzavaros betegség, álmatlanság, vagy az iskolai teljesítményük romlása. A kutatók viszont azt is kiderítették, hogy azok, akik többet interneteznek, több, és szorosabb barátságot ápolnak, mint azok, akik kevesebbet pötyögnek valamilyen okoseszközön.
Kate Paulich, az egyetem PhD hallgatója, és a felmérés vezetője azt mondja, hogy a kutatásuk bebizonyította, hogy érdemes odafigyelnie a szülőknek arra, hogy a gyermekeik mennyi időt töltenek az interneten, viszont nem kell attól félniük, hogy a megnövekedett képernyőidő miatt valami baja eshetne a kisebbeknek.
A Plos One című folyóiratban megjelent kutatás arra is rámutatott, hogy a nemek közt is van eltérés, amikor arról van szó, hogy mennyit interneteznek a gyermekek. A fiúk ugyanis átlagosan 45 perccel többet töltöttek a képernyők előtt, a gyermekek hétvégente átlagosan öt órát ülnek valamilyen informatikai eszköz előtt, hétköznapokon pedig nagyjából négy órát kockulnak. A lányok többnyire a közösségi oldalakon lógnak, míg a fiúk inkább videójátékokkal ütik el a szabadidejüket.
Habár van összefüggés az elektromos kütyük és a bizonyos viselkedészavarok között, Paulich kutatása kimutatta, hogy ez a szám nagyon elenyésző. Az ilyen problémákra sokkal nagyobb hatással van a gyermekek szociológiai és gazdasági háttere, a kutatók szerint az ilyen hatások 2,5-szer jobban befolyásolják a gyermekek fejlődését.
Paulich azt mondja, hogy az képernyőket magukat is vizsgálatnak vetnék alá a jövőben, hiszen elképzelhető, hogy az így eltöltött idő minősége sokkal jobban számít, mint maga az eltöltött idő.