Ausztráliában augusztus óta megugrott a kereslet egy ivermectin nevű gyógyszer iránt. Az ausztrál gyógyszerészeti társaság szerint a gyógyszerészek viszont azzal találják szemben magukat, hogy az emberek nem hajlandóak elmondani, miért iratták fel a gyógyszert, sem azt, hogy milyen betegséget gyógyítanának vele.
Az ausztrál hatóságok ebből arra következtetnek, hogy egyre többen akarják a koronavírus ellenszereként beszedni az ivermectint, annak ellenére, hogy a gyógyszert eddig egy gyógyszerügynökség sem engedélyezte ilyen használatra. A tablettát rendszerint folyami vakság, féregfertőzés vagy rüh kezelésére írják fel az orvosok.
A kereslet valószínűleg egy 2020-as vizsgálat miatt ugrott meg, aminek az írói arra a konklúzióra jutottak, hogy az ivermectin hatékonyan pusztítja el a vírust egy-egy sejtkultúrában. A melbourne-i Monash Egyetem kutatói viszont már akkor is hangsúlyozták, hogy nem klinikai vizsgálatról volt szó, elképzelhető, hogy a vírus máshogy reagál az emberi testen belül a gyógyszer jelenlétében. A vizsgálatot azóta frissítették, az új verzióban külön arra kérik az embereket, hogy ne vegyék be a gyógyszert csak úgy, írja a Guardian.
A helyzetet az is nehezíti, hogy az emberek számára készült, ivermectin tartalmú gyógyszerekből hamar hiány alakult ki a kereslet miatt, ezért sokan a kisállatok számára készült gyógyszerek felé fordultak.
Az ivermectin után már az Egyesült Államokban is megugrott a kereslet, miután jobboldali politikusok, és szélsőjobbos médiák szinte csodaszerként kezdtek beszélni a gyógyszerről. Az amerikai Élelmiszer és Gyógyszer Hatóság szintén arra kéri az embereket, hogy ne vegyék be a gyógyszert. Hozzájuk több információ is eljutott azokról, akik bevettek néhány tablettát, a hatóság azt mondja, sokan mérgezéses tünetekkel mentek orvoshoz, miután lenyelték a gyógyszert, egy ember pedig kórházba is került.