A londoni King's College kutatói kimutatták, hogy 47 százalékkal kisebb az esélye a hosszú covid kialakulásának azokban a felnőttekben, akik már megkapták valamelyik védőoltás mindkét adagját. A Metro azt írja, ugyanez a kutatás arra is rámutatott, hogy a duplán oltottaknak 73 százalékkal kisebb az esélye arra, hogy kórházba kerülnek a vírus miatt.
Tim Spector, a kutatás vezetője a brit lapoknak elmondta, hogy az oltás kétféleképpen akadályozza meg a hosszú covidot. Először is az oltások miatt nyolcszor, sokszor tízszer kevesebb az esélye a koronavírusos tünetek kialakulásának, ami már maga is hozzájárul ahhoz, hogy a betegek elkerüljék a hosszabb betegeskedést. Az oltás pedig maga az esetek felében megakadályozta a hosszú covid megjelenését azoknál, akiknél egyébként voltak tünetei a betegségnek.
A kutatók szerint a hosszú covid legszembetűnbb jele a folytonos kimerültség, akár hónapokkal a vírus leküzdése után is. Több beteg légzési nehézségekről, memória problémákról, alvászavarokról és még rengeteg más tünetről számolt be, ami azután is jelentkezik náluk, hogy a koronavírus már nem található meg a szervezetükben.
A brit kutatók azt is vizsgálták, hogy a koronavírus mely tünetei jelentkeznek azoknál, akik az oltás után kapták el a betegséget. A vírus eddig ismert, legjellemzőbb tünetei, például a szaglásvesztés, vagy a megfázásos tünetek kevesebbszer ütköztek ki az oltottaknál, de ha meg is jelentek, akkor sokkal enyhébb lefolyásúak voltak, mint az oltatlan betegeknél.
A britek végül érdekességként feljegyezték, hogy azoknál, akik az oltás első adagját kapták meg, a másodikat viszont még nem, sokkal többször jelentkezett a tüsszögés, mint a koronavírus jele.