A Golf-áramlat összeomlására utaló jeleket fedeztek fel a klímaváltozást kutató szakemberek, írja a Guardian. A szakértők azt mondják, az elmúlt évszázadban majdnem teljesen összeomlott az áramlat stabilitása, az áramlatok pedig az elmúlt 1600 évben sosem voltak olyan lassúak, mint napjainkban. A kutatók ezért azt mondják, egyre nagyobb az esélye annak, hogy a Golf-áramlat egyszer véglegesen leáll.
Egy ilyen eseménynek katasztrofális következményei lennének az egész bolygóra tekintve. A Golf-áramlat megszűnésével rengeteg esőfelhőtől is búcsúznunk kéne, a legrosszabban Indiát, Dél-Amerikát és Afrikát érintené a leállás, hiszen az áramlatnak köszönhető a visszatérő monszun évszak. Ha ezek az esők egyszer csak eltűnnének, akkor több milliárd ember maradna élelem nélkül. De az áramlat megszűnésével drasztikusan lecsökkenne az Európai átlaghőmérséklet, miközben az USA keleti partjánál megnövekedne a tengerszint.
Azt, hogy mikor történhet meg ez a horrorforgatókönyv, egyelőre lehetetlen megjósolni, mivel a klímaváltozást annyi tényező befolyásolja, hogy a szakértők nem tudnak egyetlen konkrét idővonalat felépíteni. A kutatók szerint akár pár évtizeden belül bekövetkezhet, amitől félünk, de akár több évszázadig is elhúzódhat a folyamat.
A szakértők szerint azonban még tehetünk azért, hogy megóvjuk a Golf-áramlatot, ehhez minél kisebbre kell csökkenteni a károsanyag-kibocsájtást. A változtatásra azonban már nincs sok időnk, hiszen a szakértők nemrég bejelentették, hogy az Amazonas esőerdői már több szén-dioxidot termelnek, mint amennyit elnyelnek.
Ettől félő, hogy a Grönlandi jégtakaró végleg elolvad, ami annyira megemelné a tengerszintet, hogy kétséges, hogy fennmaradhatna az áramlat. A Golf-áramlatot ugyanis az a sós víz hajtja, ami a Jeges-tenger felé tart. Ha túl sok édesvíz kerül a tengerekbe, akkor az áramlatot hajtó víz felhígul, ettől pedig csökken a gyorsasága.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.