Még sosem láttak olyan kevés havat az Andok-hegységen, mint az idén. Dél-Amerikát már hosszú ideje szárazság sújtja, ami a szakértők szerint egyértelműen a globális felmelegedésnek köszönhető. A szárazság miatt kevesebb hó is esik ezekben a hónapokban, ami akár katasztrofális végkimenetelű is lehet, hiszen rengeteg embernek ez a hótakaró jelenti az ívóvizet.
Az Andok havával foglalkozó Argentine Institute of Snow, Glacier and Environment Science Studies egyik kutatója, Ricardo Villalba azt mondja, az Ecuador és Argentína közötti hegységen sokfelé annyira kevés hó hullott, hogy most csak barna, száraz földet látnak az ott élők a hófedte csúcsok helyett. A déli féltekén éppen most írják a téli hónapokat, így elképzelhető, hogy tavasszal nem lesz hó, ami megolvadhatna a hegységen. A csapadék már évek óta ritkul a térségben, mostanra már kritikussá vált a helyzet., írja a Guardian.
A kutatók műholdas képeket hasonlítottak össze, ezekből kiderül, hogy már a tavalyi helyzethez képest is sokkal durvább a helyzet. A megcsappant hómennyiség hatásai már most is érzik az ott lakók, hiszen a csapadék nélkül már a helyi folyók vízszintje is apadni kezdett. Ha a szárazság kitart, akkor nem csak az ivóvíz hiánya, hanem az öntözéshez használt víz mértéke is fennakadásokat okozhat a dél-amerikai országok számára.
Az Andokban a hótakaró mellett számos gleccsert is találni, ezek 2000 és 2010 között valamennyit még növekedtek is a téli hónapok során. A gleccserek viszont az elmúlt 11 évben láthatóan zsugorodni kezdtek, Villalba szerint az eddig becsülteknél sokkal gyorsabban húzódnak vissza ezek a jégtömegek. A gleccserek zsugorodása az egész Kordillerák-hegyláncra is igaz, a szakember szerint ez már a globális felmelegedés miatt történik.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.