Egy maszkos alak eltorzított hangon szállít információt egy politikus állítólagos milliárdos pályázatnyeréseiről - ez az ügy, amit lassan egy hete visz a Bennfentes.net című oldal.
A videókat - saját állításuk szerint - a Bennfentes meglehetősen rejtélyes módon kapta meg eddig. Volt olyan, amit motoros futár hozott, megint másikat pedig névtelen emailen kapta meg a szerkesztőség(?), vagy inkább pontosabb, ha úgy írom, hogy a weboldal üzemeltetője. Mennyire életszerű, hogy egy két hónapja működő oldalt, amelynek a Facebookon jelenleg mindössze 2758 likeolója van, szócsövének választ egy milliárdos csalás lebuktatását célzó társaság?
A Bennfentes.net-et ugyanis hiába kerestük a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság online nyilvántartásában: egyszerűen nem találtuk.
Ez pedig azt jelenti, hogy hivatalosan – értelmezésünk szerint – a Bennfentes.net nem újság.
De más érdekességet is találtunk. A weboldal impresszuma szerint az oldalt a Bennfentes.net Média Kft. üzemelteti. Az Opten adatai szerint a Kft.-t 2021. május 27-én alapították. Csakhogy a cikkeket végigbogarászva már a cég alapítása előtt megjelent anyagokat is találtunk az oldalon.
Sőt, szintén az Opten adatai szerint a cégben egyetlen bejelentett munkavállaló sincsen.
Bevált modell?
Nem ez az első eset, hogy a kormányközeli propagandagépezet egy kvázi noname oldalt használ fel arra, hogy vélt vagy valós ügyek csíráját elvesse, majd ezeket aztán a már “hivatalos” csatornákon felhasználja.
Szombathelyen ilyen volt a vasivasmacska.blog.hu. A blogot a 2019-es önkormányzati választásokra hozták létre. Már nem is üzemel, az utolsó bejegyzést 2019. október 12-én hozták létre. (Csak emlékeztetőül: 2019. október 13-án volt az önkormányzati választás.)
A noname oldal megírta a kreált ügyeket, majd erre az oldalra hivatkozva hozta le azokat a Fidesz helyi propagandalapja, a Szombati Helyi Hírek. A blog üzemeltetői lenyomozthatlannak bizonyultak, a Szombathelyi Járásbíróság viszont rágalmazásért elítélte a Szombati Helyi Hírek főszerkesztőjét, Horváth Vilmost. Horváth egyébként a tárgyaláson azt mondta, az eredeti blogbejegyzést Cseszkó Tamás írta. Később visszavonta a vallomását, mivel önmagával keveredett ellentmondásba.
De a hasonlóan felépített rendszerekre jó példa a drót.info. Erre a portálra korábban a kiegyensúlyozottsággal abszolút nem vádolható Pesti TV is hivatkozott már, illetve szerkesztette műsorba az oldal “oknyomozó újságírójának” véleményét. Ezt az oldalt sem találtuk az NMHH nyilvántartásában.
Az oldal üzemeltetője a Pelso Média 2020 Kft. Az Opten cégadatai szerint a cégben nincsen bejelentett munkavállaló.