Orbán Viktor köszönőlevelet küldött a magyar háziorvosoknak, elismeréssel adózva a vírus elleni védekezésben nyújtott munkájukért – számolt be róla a Bors.
„Magyarország kormánya a továbbiakban is mindent megtesz a magyar emberek életének és egészségének megőrzéséért, amiben szintén számítunk a magyar háziorvosok sokrétű tapasztalataira és munkájára"
– írta többek között a levélben a miniszterelnök.
Június végén derült ki, hogy orvosi végzettség nélkül is részt lehet venni a háziorvosi ügyeletben. Az egészségügyért is felelős Kásler Miklós miniszter rendelete szerint
„a háziorvosi ügyeleti szolgálatban a szakképzettségének megfelelő tevékenységben részt vehet a mentőtiszt vagy okleveles kiterjesztett hatáskörű ápoló is”,
ilyen esetekben azonban egy korábbi jogszabályban felsorolt 12 féle szakorvosi képesítés valamelyikével rendelkező „orvos szakmai felügyeletét biztosítani szükséges”.
Durvul az orvoshiány: péntektől orvosi végzettség nélkül is részt lehet venni a háziorvosi ügyeletben
A háziorvosi ügyeleti szolgálatban a szakképzettségének megfelelő tevékenységben részt vehet a mentőtiszt vagy okleveles kiterjesztett hatáskörű ápoló is - mondja ki az egészségügyért is felelős Kásler Miklós rendelete, amely péntektől érvényes - szúrta ki a HVG. Ilyen esetekben azonban egy korábbi jogszabályban felsorolt 12 féle szakorvosi képesítés valamelyikével rendelkező „orvos szakmai felügyeletét biztosítani szükséges."
Korábban szóba került az is, hogy országosan egységes ügyeleti és sürgősségi rendszer kialakításán dolgozik az Országos Mentőszolgálat. A tervek szerint
a korábbinál kevesebb helyen működne orvosi ügyelet, és ott is, ahol megmarad, a jelenlegi háromfős stábok helyett egyetlen mentőtiszt vagy kiterjesztett hatáskörű ápoló fogadná az ellátásra szorulót.
A szülészet után az orvosi ügyeleti rendszert is leépítené a kormány
Nemrég írtuk meg, hogy hamarosan csak nappal lehetne szülni több település kórházában is, de ezenkívül most újabb részletek derültek ki arról, mit tervez a kormány az egészségügyben.
A mentőtisztek és a kiterjesztett hatáskörű ápolók nem orvosok, de egyetemen végeznek. Bevonásuk az ügyeleti rendszerbe összefügghet azzal, hogy sok a betöltetlen háziorvosi állás.
Címlapfotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher