Azt már régóta tudni lehet, hogy a koronavírus képes átugorni a gazdikról a kisállatokra. Azt azonban eddig nem tudtuk, hogy pontosan mennyire voltak kitéve a négylábúak a vírusnak, ezt próbálta meg most felmérni szakértők két különböző csoportja is.
Holland szakértők arra jutottak, hogy a macskák kétharmada fertőződött meg a járvány alatt, míg a kutyák 43 százaléka kapta el a vírust. A kutatók azt vizsgálták, hogy a megfertőződött betegek kis kedvenceinek a szervezete hogyan reagált a vírusra, majd azt találták, hogy redkívül sok négylábú szervezetében termelődik a vírus ellenanyaga. A holland szakértők szerint koronavírus ugyan az összes háziállatra átugorhat, de a macskák és a kutyák kifejezetten nagy veszélnyek vannak kitéve, mivel közeli kontaktba kerülnek a gazdáikkal.
Egy kanadai felmérés már azt bizonyította, hogy a macskák azért kaphatták el ekkora arányban a betegséget, mivel sok időt töltenek az emberek hálószobájában, így nagyobb az esélye annak, hogy kontaktba kerülnek a vírussal. A kanadaiak szerint a macskák az ágyban közelebb fekszenek az emberek arcához, mint mondjuk a kutyák, így ennyivel is nagyobb az esélyük a megfertőződésre.
A kutatók szerint azt egyelőre nem tudták bizonyítani, hogy a vírus a másik irányba is fertőződhet, vagyis eddig nem találtak olyan nyomokat, amelyek azt sugallnák, hogy a kis kedvencek fertőzték meg a gazdáikat. A fertőzött állatok közül a kutyák felénél jelentkeztek tünetek, igaz, a vírus enyhén mutatkozott meg náluk, ami fáradtsággal és étvágyvesztéssel járt. A macskákat viszont már komolyabban megviselte a vírus, a holland Utrecht Egyetem kutatói szerind a cirmosoknál légzési nehézségekkel és orfolyással járt a betegség, írja a Metro.
A szakértők szerint azonban a vírus veszélyesebb az emberekre nézve, hiszen nálunk nagyobb eséllyel jelentkeznek súlyos tünetek. A hollan kutatók szerint pedig azt sem lehet kizárni, hogy a vírus valahogyan mégis állatokról emberekre terjedjen. Ha ez beigazolódik, akkor elképzelhető, hogy a fertőzött kedvencek miatt alakuljanak ki újabb gócpontok.
A kutatók azt javasolják, hogy aki tudja magáról, hogy megfertőződött, az próbálja meg elkerülni az állatait. Ha a gazdinak mégis érintkeznie kell a kedvenceivel, akkor azt javasolják, hogy csak rövid ideig, és alapos kézmosás után tegyék azt.