Mától, azaz 2021. július elsejétől lép életbe az a múlt havi kormányrendelet, ami érvényesíti a 2020. júliusában elfogadott törvényt, miszerint tilos lesz forgalomba hozni több, egyszerhasználatos műanyag terméket.
Holnaptól a vámmentes távolkeleti csomagokra is kell vámeljárási díjat fizetni
Az Mfor gyűjtése szerint július első napján lép hatályba Magyarországon az európai uniós zöld útlevél. Az útlevél papíralapon a kormányablakokban lesz átvehető, elektronikusan pedig az ügyfélkapuból lehet majd kinyomtatni. De az uniós engedéllyel egyelőre nem rendelkező kínai és orosz vakcinák elfogadása egyelőre nem automatikus, a tagállamok közötti megállapodás kérdése marad.
Persze mindezt nem kell túlságosan radikálisan elképzelni, a rendelet ugyanis az alábbiakat érinti:
- Fültisztító pálcika;
- Evőeszközök (villa, kés, kanál, evőpálcika);
- Tányér;
- Szívószál;
- Italkeverő pálcika;
- Léggömbökhöz használt pálcákat és az ahhoz tartozó rögzítőt (kivéve az ipari vagy már foglalkozásszerű felhasználásra szánt ballonokat)
- Habszivacsból (hivatalos nevén expandált polisztirolból) készült ételtároló edény, italtároló és pohár;
- 50 mikronnál vastagabb műanyag zacskó.
Természetesen kivétel, ha lebomló anyagból készülnek, bár ezzel is érdemes óvatosan bánni, hiszen ezek a műanyagok sem bomlanak le csak úgy maguktól (a Qubit kísérletben mutatta meg, hogy csak egy kicsit kifakulnak), hanem ipari komposztálóban. Az egészségügyben használatos műanyagoktól szintén nem kell elbúcsúznunk.
Hogy mit is jelent majd a mindennapokban mindez? Az éttermekben nem lesz több műanyag szívószál, kiszállításnál nem adhatnak műanyagevőeszközt, a fültisztítópálcák pedig nem műanyag szárral készülnek majd - ezeket papír és fa termékekkel tudják majd pótolni. Ezek azonban nem azonnal tűnnek el, hiszen mától forgalmazni tilos csak ezeket, ha valaki vásárolt belőle, természetesen még elhasználhatja. A sokat kritizált pohártartó fedelek is haladákot kaptak, azoknak majd 2023-ig kell eltűnniük.
A boltokban használt műanyagzacskók is maradnak - ha elég vékonyak. Ám mivel jelentősen megemelik ezeknek az árát: a napi.hu adatai szerint 33-szoros emelkedés várható, tehát
az 57 ft/kg-ról 1900 ft/kg-ra drágul.
Ez az intézkedés az Európai Parlament által két éve megszavazott tiltásához igazodik, amit azonban sok kritika ért, mivel az egyik legnagyobb problémát, az italos palackokat nem tiltják be: mindössze arról rendelkeztek, hogy 2030-ra a palackoknak 30 százalékban újrahasznosított műanyagot kell tartalmaznia.
Először találtak mikroműanyagot ragadozó madarak szervezetében
Először találtak műanyag mikroszemcséket vízi és szárazföldi ragadozó madarak - többek közt sólymok, baglyok és rétisasok - szervezetében amerikai tudósok. A Közép-floridai Egyetem (UCF) tudósainak új tanulmánya, amely a igazolta a műanyag jelenlétét és mennyiségét is, az Environmental Pollution című tudományos folyóiratban jelent meg.
Magyarországon már ez is előrelépést jelentene, a Greenpeace adatai szerint ugyanis óránként 180 ezer, évente több mint másfél milliárd darab PET-palackot használunk el itthon, aminek csak egyharmada kerül újrahasznosításra. A többi jobb esetben is szemétégetőben végzi, rosszabb esetben viszont elszórva, ami mikroműanyaggá bomlik - ezt a mikroműanyagot mutatták ki már rengeteg élőlényben.