Először találtak mikroműanyagot ragadozó madarak szervezetében

Vágvölgyi Bálint 2020-05-29 14:53:00
Ezek a felhalmozódó műanyagdarabok mérgezéshez, éhezéshez és kimúláshoz vezethetnek.

Először találtak műanyag mikroszemcséket vízi és szárazföldi ragadozó madarak - többek közt sólymok, baglyok és rétisasok - szervezetében amerikai tudósok.

A Közép-floridai Egyetem (UCF) tudósainak új tanulmánya, amely a igazolta a műanyag jelenlétét és mennyiségét is,  az Environmental Pollution című tudományos folyóiratban jelent meg. A mikroműanyagok a ceruza hegyénél kisebb szemcsék, amelyek nagyobb tárgyak - ruhaanyag, a szépség- vagy más ipar számára készült textilek - darabolódásával keletkeznek.

A ragadozó madarak egy jól működő ökoszisztéma kulcsfontosságú szereplői, az emésztő rendszerükben felhalmozódó műanyagdarabok mérgezéshez, éhezéshez és kimúláshoz vezethetnek.

"Ha a csúcsragadozók populációja vagy egészségi állapota változik, az befolyásolja a táplálékláncban alattuk álló állatok, organizmusok és élőhelyek körülményeit" - mondta Julia Carlin, a tanulmány vezető szerzője, az UCF biológia szakos végzős hallgatója.

Először az 1960-as években észlelték, hogy műanyagszemcsék kerültek az állatok emésztő rendszerébe, de csak a 2010-es években került a figyelem középpontjába a probléma. Korábbi tanulmányok halak, tengeri madarak és planktonevő gerinctelenek bélrendszerében találtak mikroműanyagokat, újabban pedig több jelentés szólt cetekről, amelyek több kilogramm műanyagtárgy felfalásába pusztultak bele.

A ragadozó madarakat eddig nem vizsgálták tüzetesebben, részben védett státuszuk miatt. Carlin és kollégája a floridai Maitland ragadozómadár-központjával együttműködve jutott adatokhoz. A központban sebesült ragadozó madarakat gyógyítanak. A központban 63 madár gyomortartalmát vizsgálták meg, amelyek vagy holtan érkeztek az intézménybe, vagy befogadásuk után egy napon belül elpusztultak. Az állatok Florida középső részén éltek.

A vizsgált ragadozók mindegyikében találtak mikroszemcséket, a 63 állatban összesen majdnem 1200 műanyagdarabkát. A leggyakoribb típus, a szemcsék 86 százaléka mikroszál volt, mely nagyrészt mosógépekből leengedett víz révén kerül a környezetbe.

Szólj hozzá!

Szombathelyen és Észak-Vasban eddig 6 jelöltet vett nyilvántartásba a választási iroda

Dél-Vasban egyelőre 5 jelölt adta le a szükséges 500 aláírást.

A fáslegelő lett 2026 élőhelye

A fáslegelő olyan őshonos fákkal tarkított gyepterület, ahol a fák egymástól távolabb helyezkednek el, ezáltal koronájuk terebélyes, alattuk pedig a jószág legelése nyomán nincs cserjeszint vagy sűrű újulat.

Amikor a sport valóban összeköt - Lélekmozgató Programot rendeztek Győrben

Érzékenyítés, közösség és közös élmények a Magyar Parasport Napjához kapcsolódva.

Hóeltakarítás helyett féldisznó lógott egy kőszegi munkagép markolójáról

Eddig sem a városgondnokság, sem a polgármester nem válaszolt arra, hogy mi is történt szombaton, amikor 36 centis hóval kellett volna megbirkózniuk.

Egészségügyi PPC hirdetések: Miért fontosak?

Az internet lehetőségei szinte korlátlanok, és az online hirdetések kiemelt helyet foglalnak el ebben.

Lázár János szerint a győri fórumán megjelent tüntetők szarháziak 

Még az a szerencse, hogy a miniszter szerint nem kellene hergelni a kampányban.

Kiléphet az emberiség a biztonságos klímatartományából

Egy friss tanulmány szerint a jelenlegi felmelegedési pálya olyan éghajlati állapot felé visz, amelyhez hasonlót a Föld több tízmillió éve nem tapasztalt.

Vojvoda helyett Váradi került be a férfi kosárlabda-válogatott keretébe

Sérülés miatt nem tud Vojvoda válogatott mezt húzni.

Figyelmetlen kerékpáros okozott súlyos balesetet egy Győr közeli kisvárosban

Motorossal ütközött, aki a baleset következtében maradandó fogyatékossággal járó súlyos fejsérüléseket szenvedett.

Magyar Péter kvázi kimondta: aki nem rájuk szavaz, az a Fideszt tartja hatalomban

Vajon a DK, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutyapárt magára veszi az üzenetet?

Nem sok mindenben értünk egyet a Győr+ Médiával - de ebben igen

Politikai viták ide vagy oda, a fenyegetés vörös vonal - véleménycikk.

Beruházási mélyponton az ország - ebből egyhamar nem lesz gazdasági fordulat

A KSH friss adatai szerint harmadik éve csökken a beruházások volumene Magyarországon.

Egy apró gesztussal most hatalmas örömet okozhatsz Győrben

Kedves figyelmesség-kampány indult a városi szociális intézményeinek hölgy ügyfeleiért.

Baleset történt a tavalyi győri Szent László napon

Egy gyerek arcába repült egy buzogány feje.