Érdekes relikvára bukkant egyik olvasónk, aki pár napig rendelkezésünkre is bocsátotta azt: egy szombathelyi brigád naplóját, amit 1975-től 1981-ig vezettek.
Szinte magától értetődő piros, a hetvenes évekre jellemző bőrhatású műanyag borítás rajta az arany betűkkel írott: Brigád Napló, alatta pedig a Szocialista Brigád jelvény. Külcsínyre szinte olyan, mintha Zsákos Bilbó naplóját vettük volna kézbe, csakhogy itt kalandok, trollok és sárkányok helyett társadalmi munka, Képtár építés és terv túlteljesítés került a lapokra.
A mostani kissé kusza GDPR miatt a naplót vezető brigád nevét fegyje a történelem jótékony homálya, és talán egyébként is, nem is az a fontos, hogy ki volt a szerző. Sokkal inkább érdekes az a korlenyomat, amit a naplót lapozgatva magunk elé kaptunk.
Brigádunk alapvállalásai többek között a követketkezők voltak 1975-ben:
- A számlázás határidőn belüli elvégzése.
- A megrendelések visszaigazolása 3 nappal a határidő lejárta előtt.
- Legalább 2 egészséges magyar állampolgár világrahozása.
Ez utóbbi egyébként 1978-ban sikerült is. A brigád hölgy tagjai ugyanis ez év októberében és novemberében pipálták ki a terv gyerekeket.
De ha már terv. Brigádunk 115,3%-kal teljesítette túl a tervét 1977-ben. 1978-ban 107.05%-kal, 1980-ban pedig 117,18%-kal vertek rá a bevállalt számokra.
A brigádok életében a kultúra ápolása is fontos volt. A 1979-es eredményeik felsorolásánál olvashatjuk, hogy 9 tagjuk összesen 93 könyvet olvasott el. De a naplóban olvashtató, hogy ebben az évben előfizettek a Népszabaságra, amit rendszeresen olvasnak is így tájékozódnak a nemzetközi és hazai eseményekről. De járatták a Szovjet irodalom című lapot is.
Közben pedig a Brigádélet című lapban megjelent hirdetésre is volt idejük jelentkezni, ami az azonos névadót választott brigádoknak kívánt segítséget adni a kulturális kapcsolataik fellendítésére.
A szombathelyi Képtár felépülése társadalmi összefogásban valósult meg. A Képtárért való dolgozás szinte végigkíséri a napló lapjait. 1979-ben az egyesület havi 40 forinttal támogatta a Szombathelyi Képtárépítő Egyesületet. De szinte nincsen olyan esztendő, amikor a lapokra ne lett volna bejegyezve, a Képtár felépülését támogató téglajegyek vásárlásának ténye.
Esetenként maguk a jegyek is helyet kaptak a naplóban.
1978-ban aztán a Sportházban tekintették meg a brigádok a Képtár díjnyertes tervpályázataiból szervezett kiállítást.
1979. október 09-én pedig megtörtént a Képtár ünnepélyes alapkőletétele. Az épületre addig 37 millió forint gyűlt össze.
A kötelező társadalmi munka is megjelenik a lapokon. Betonbontást, parkrendezést, tereprendezést, játszótér kialakítását köszönhették meg a szombathelyiek brigádunknak a hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején.
A Köztársaság tér 1979-as nagy átépítésében is részt vettek. A tér felújításáról szóló újságcikket szintén gondosan csatolták a napló lapjaihoz. A munkának egészen pontosan 1979. június 27-én álltak neki.
Az évenkénti visszatérő elemek az április 4-re való megemlékezések. Egy alkalommal a napló vezetője a március 15-re is kitért.
1979. február 19-én pedig a naplóban is kitértek arra, hogy elítélik a vietnámmal szembeni agressziót.
A brigád tagjainak magánélete is fel felvillant a naplóban. Egyikük esküvőjéről úgy írnak: KISZ esküvő volt nagyon szép műsorral.
De némi dorgálás is megjelent a lapokon. Történt ugyanis, hogy a brigád két tagja nem jelent meg a Felszabadulási vetélkedőn, amire ők maguk neveztek be. A napló vezetőjének dühe még ma is érezhető ebből az egysorosból:
Keresztre velük!