Elfogtak egy 59 éves tököli férfit, aki összefüggésbe hozható a tavaly decemberben történt szigetszentmiklósi olajszennyezéssel - közölte Bukovics Péter, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Vagyonvédelmi osztályának vezetője a rendőrség honlapjára szerdán feltöltött videóban.
Bukovics Péter azt mondta, hogy a BRFK vagyonvédelmi osztályán nyomozócsoportot hoztak létre az elkövető felderítésére. A nyomozócsoport munkatársai mintegy negyven helyen végeztek ellenőrzést, és több helyen olajmintát rögzítettek, amelyek vizsgálatára szakértői és kutatói intézetet rendeltek ki - ismertette.
Tudatta: a szakértői vizsgálatok alapján a rendőrök látókörébe került egy férfi, akinek lakásán és munkahelyén a rendőrök június 2-án kutatást tartottak, és több olyan tárgyi bizonyítási eszközt is lefoglaltak, amelyek összefüggésbe hozhatók a bűncselekménnyel.
Hiába találják meg a szigetszentmiklósi környezetpusztítás felelőseit, a szennyezés örök nyomot hagy az élővilágon
Múlt szombaton valaki(k) több ezer liter olajszármazékot és motorolajat öntöttek Szigetszentmiklós mellett, egy a Ráckevei (Soroksári)-Dunába torkolló csapadékvíz-csatornába. A környezetvédelmi szakemberek azóta már több mint 600 tonna olajszármazékot és szennyezett iszapot szállítottak el a helyszínről, s bár sikerült megakadályozni, hogy az szennyezés elérje a nyílt vizet, a környezeti kár így is felbecsülhetetlen.
A BRFK vagyonvédelmi osztálya a szabadlábon védekező férfit természetkárosítás miatt gyanúsítottként hallgatta ki - mondta.
Dócs András, a BRFK nyomozó főosztályának vezetője emlékeztetett: december elején Szigetszentmiklós csapadékvízgyűjtőjébe valaki több ezer liter szennyező anyagot juttatott. A bejelentések szerint december végén, a Határ út és a Gyári út kereszteződésénél lévő csapadékátemelő rendszernél is hasonló olajszennyeződés történt, amely megegyezett a korábbival.
A szennyeződés nyílt vízre nem jutott ki, mert a nádas és a tőzegláp felfogta azt, de a 1800 négyzetméteres olajszennyeződéssel érintett terület Natura 2000 besorolású védett terület - emelte ki, ismertetve: a szennyezés miatt 1500 tő tőzegpáfrány pusztult ki, a szakemberek pedig 6700 liter, olajjal szennyezett vizet és 200 tonna szennyezett talajat távolítottak el.
A védekezés költségei meghaladták a 100 millió forintot - tette hozzá Dócs András.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint ugyanakkor "a szennyezés előtti viszonyok visszaállítására és a természet regenerálódására még évekre lesz szükség".
Szendőfi Balázs halbiológus szerint viszont az úszóláp helyét nádas foglalhatja el, ami már egy más típusú élőhely lesz.
"Az ősi jelleget el kell engedni"
- mondta a szekember, mivel a sodrási viszonyok nagyon megváltoztak a korábbiakhoz képest. Szendőfi az RSD, A marasztalt folyó című természetfilmjében is részletesen foglalkozott a környezetkárosítással (aki nem nézné végig: körülbelül 47. percnél láthatja a jelenetet):
RSD - A marasztalt folyó - első rész
Szendőfi Balázs természetfilmje a Ráckevei-Duna élővilágáról. Forgatási időszak: 2019-2021.
Szigetszentmiklós melletti Kis-Duna szakaszon körülbelül 2,5 kilométer hosszan követik a partot úszólápok, amiből most egy jó hatvanméteres darabot ki kellett hasítani az olajszennyezés miatt. Szendőfi szerint a főmederből érkező fajok kiszoríthatják az úszóláp fajait, így a lápi pócot.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.