Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt társelnöke csütörtöki, a tónál tartott, online is követhető sajtótájékoztatóján kijelentette: még egy kétharmados többséggel rendelkező kormány sem engedheti meg, hogy kisemmizi az embereket és a jövő nemzedéket, megfosztva őket attól, hogy megmaradjon számukra a tavak természetes környezete.
"Jelenleg nem lehet lemenni a tó partjára, mert egy nagyberuházás elzárja az utat, holott a tó a Fertő-Hanság Nemzeti Park, és az UNESCO világörökség része és Natura 2000 terület is található"
- mondta.
Ahogyan arról lapunk többször is beszámolt, javában folyik Mészáros luxushoteljének építése, miközben a helyieket levegőnek nézik. A közpénzből pörgő gigaprojekt a világörökségi védettségben szerepet játszó cölöpházakat sem kíméli: a helyi nemzeti park területén Mészáros Lőrinc cége vezényli az építkezést, amely ellen hiába tiltakoztak már többször is a helyiek.
Lánctalpas nehézgépekkel rombolják le a Fertő-tó védett partszakaszát, a cölöpházaknak is menniük kell
Ahogy arról többször is írtunk már, a Balaton után a Fertő-tó is a NER játszótere lesz, ugyanis négycsillagos szálloda, apartmanok, két óriási kikötő, sportlétesítmények és még sok minden más épül az eddig békés tó partjára.
Schmuck Erzsébet szerint ha megépül az ide tervezett szálloda és apartmansor, az mintegy 60 hektárnyi területet vesz el a tó medréből, természetes partszakaszaiból és a nádasokból.
Kun Zoltán, a hat civil szervezet által alapított Nagy Tavak Koalíció képviselője azt mondta: az összes magyarországi nagy tónál hasonló folyamatok zajlanak, amelyek során a beruházói érdekek felülírják a természetvédelmi érdekeket. Szerinte ezt joghézagok vagy a jogszabályok be nem tartása teszi lehetővé.
Bár a magyar jogszabályok garantálják a parti sávok védelmét, szerinte, ha a vitatott szálloda mégis megépül, azzal az állam megnyitja a lehetőséget a magánbefektetők előtt, hogy a többi tó partját is beépítsék.
Emlékeztetett: az építkezés ellen az UNESCO is szót emelt és az Európai Uniónál is a "kötelezettségszegési eljárás előszobájába lépett" az.
Major Gyula, a Fertő tó Barátai Egyesület elnöke felháborítónak nevezte a beruházás miatti természetpusztítást. Emberközeli és természetbarát Fertő tóra van szükség - hangsúlyozta -, az erről szóló beadványukat pedig hetvennégy civil szervezet írta alá, valamint több mint tizenkétezer ember.