Hatalmas tűzvész pusztított tavaly Kaliforniában. Az amerikai államban több mint 70 ezer hektáron égtek a bozóttüzek, azt, hogy pontosan mekkora pusztítást végzett a természeti csapás, még most sem tudják biztosan megmondani a kutatók. Azt viszont már felmérték, hogy augusztus és december között a Castle-re keresztelt tűzvész felemésztette a Sequioa nemzeti park egy jó részét is, írja a Guardian. Ez már csak azért is megdöbbentő, mert ezen a területen őshonosak a több ezer évig is élni képes óriás mamutfenyők, a szakértők szerint 7 ezer 500 és 10 ezer között lehet azoknak a mamutfenyőknek a száma, amelyek a tűz áldozatai lettek.
Ez a világ mamutfenyőinek a tíz százaléka.
A mamutfenyők csak Kalifornia egy bizonyos részén élnek, a természetes lelőhelyük néhány dombra és völgyre szűkült le az évezredek alatt. A tavalyi tűzvész pedig szó szerint megtizedelte a számukat.
Az elmúlt hónapokban a nemzeti park kutatói végigjárták ezt a területet, így feltérképezhették, hogy pontosan mekkora a veszteség. A szakértők azt mondták, hogy az ottjártukkor néhány fa még mindig izzott, annak ellenére, hogy a tüzet már elállították, és a télen egészen csapadékos volt az időjárás Kaliforniában.
California wildfires evening update: September 9, 2020
Tracking California wildfires, including the Bear Fire and Willow Fire as well as air quality in the region.Bear Fire updates: https://www.abc10.com/article/...
A mamutfenyőknek egyébként egészen sajátságos kapcsolatuk vannak a tűzzel. A fák ugyan nem növesztettek olyan vastag kérget, ami megvédené őket a nagyobb tüzektől, a mamutfenyők tobozainak viszont szükségük van a kisebb tüzekre ahhoz, hogy kinyíljanak, és kipotyogtassák a magjaikat.
Egy évszázaddal ezelőtt a kaliforniai őslakosok rutinosan felégették az állam földjeit, így nem gyülemlett fel túl sok éghető anyag az erdők talaján. Mivel ezek kisebb tüzek voltak, nem bántották a nagyobb fákat, a tüzelőanyag hiányában pedig nem is nőttek kezelhetetlenné.
Az elmúlt száz évben viszont több tűzvédelmi szabályzatot is hoztak a kaliforniaiak, amelynek következtében évről évre nőtt az éghető anyag mennyisége az erdőtalajon. Ehhez jön még hozzá az egyre nagyobb problémát fokozódó éghajlatváltozás, amely az elmúlt évek hatalmas tűzvészeiben csúcsosodott ki az államban.
A kutatók azt mondják, hogy újból be kellene vezetni az irányított tüzelést az erdőkben, így meg tudnák tisztítani őket a veszélyesen száraz falevelektől és ágaktól. A szakértők azt mondják, évente 12 ezer hektárt kellene így felégetni, hogy visszatérjen az egészséges ökoszisztéma a kaliforniai vadonba.
The red sky over San Francisco
We want to show you some more video showing how orange the sky looked in San Francisco. It looks more like mars. This was caused by smoke from the nearby bea...
A mamutfenyőkre leső veszélyek viszont még nem égtek ki, a csapadékos tél után ismét hatalmas szárazság köszöntött be Kaliforniában, aminek következtében a kutatók attól tartanak, hogy még a tavalyinál is nagyobb pusztítás várható, ha elindulnak a szezonális bozóttüzek. 2020-ban égett öt az eddigi hat legnagyobb bozőttűzből Kaliforniában, San Francisco környékén akkora tűz pusztított, hogy szó szerint vörösre festette az égboltot.