Nagyon úgy tűnik, hogy a fehérorosz titkosszolgálat alaposan megtervezett akciójáról volt szó azért, hogy letartóztathassák Raman Prataszevics újságírót – írja összeállításában a Telex.
A belorusz KGB emberei is azon az utasszállító gépen utaztak, amit vasárnap kényszerítettek leszállásra Minszkben – közölte a Ryanair légitársaság vezérigazgatója.
A The Guardian által idézett Michael O’Leary szerint a letartóztatott Raman Prataszevics újságírón és barátnőjén kívül még négy utas hagyta el a fedélzetet, később pedig nem folytatta utazását.
A négy gépen utazó titkosszolgálati emberen kívül O’Leary szerint a repülőtéren is több KGB-s várta a bombafenyegetés miatt földre kényszerített gépet.
A nyugati országokat nem kellene sokkolnia a minszki Ryanair-incidensnek, mert hasonló esetekre az ő oldalukon is volt példa
– írta eközben Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő hétfői Facebook-bejegyzésében.
Az MTI által közölt poszt szerint
„az a sokkoló, hogy a Nyugat a fehérorosz légtérben történteket «sokkolónak» tartja”. A szóvivő szerint a „civilizált demokráciák” esetében már rég nem aktuális a „quod licet Iovi, non licet bovi” (amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek) elv, mert ezek az országok már rég elvesztették igazi vezetői tulajdonságaikat. Világszerte milliók vére és szenvedése verte ki a nyugati demagógok alól a sámlit, amelyről prédikálnak
– fogalmazott.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn nem kívánta kommentálni újságíróknak a minszki Ryanair-incidenst. Úgy vélekedett, hogy az ügyet a nemzetközi repülésügyi normák szempontjából az illetékes hatóságok hivatottak értékelni.
A Fehéroroszországban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA nevű Telegram-csatorna volt főszerkesztőjét azután vették őrizetbe Minszkben, hogy a Görögországból Litvániába tartó repülőgép, melyen utazott, nem tervezett leszállást hajtott végre – emlékeztet a Telex összeállítása.
A hatóságok hivatalosan azt közölték, hogy a gépnek azért kellett leszállnia Minszkben, mert a pilótáktól bejelentés érkezett egy, a fedélzeten elhelyezett pokolgépről – emiatt egy MiG-29-es típusú vadászrepülőgépet is riasztottak az utasszállító elkísérésére a minszki repülőtérre.
Az államfői sajtóirodához közel álló Pul Pervogo Telegram-csatorna úgy tudja: Alekszandr Lukasenko belarusz elnök adott utasítást arra, hogy kényszerítsék leszállásra a gépet a fedélzeten állítólag elhelyezett pokolgép miatt, a helyi sajtó szerint, így akarta megmenteni Európát egy esetleges terrorista fenyegetéstől.
A repülőgépet át is vizsgálták, a NEXTA tájékoztatása szerint azonban nem találtak bombát a fedélzeten, az utasok átvizsgálása után viszont a 26 éves Prataszevicset őrizetbe vették. A belarusz belügyminisztérium korrupciós ügyekért és szervezett bűnözésért felelős részlege időközben megerősítette a NEXTA egykori főszerkesztőjének őrizetbe vételét, akit akár tizenöt év börtönre is ítélhetik terrorvádak miatt.
Az egyik meg nem nevezett litván utas azt nyilatkozta az Reutersnek, hogy amint a pilóta bejelentette, hogy Minszkben szállnak le, Prataszevics felállt, és elkezdte kipakolni a poggyászát. A laptopját a barátnőjének adta, akit viszont később szintén letartóztattak. A BBC szerint egy másik utas arról számolt be, hogy az újságírót erőszakkal vitték le a gépről, és látszott rajta, hogy nagyon fél. Egyes szemtanúk szerint a hatóságok a férfi útlevelét is elkobozták.
A brit közszolgálati csatorna szerint egy harmadik utas megkérdezte Prataszevicset, hogy mi történik vele, mire az újságíró azt válaszolta, hogy „itt halálbüntetés vár rá”.
Prataszevics apja a Szabad Európának adott interjújában abszurdnak nevezte, hogy a Ryanair eltérítéséhez hasonló eset egyáltalán megtörténhet a XXI. században. Dzmitrij Prataszevics meg van róla győződve, hogy egy alaposan megtervezett akcióról van szó.
A Ryanair azt közölte, hogy a kényszerleszállást követően, a gép átvizsgálása során a fehérorosz hatóságok semmilyen gyanús szerkezetet nem találtak, és a járat mintegy 170 utasával még az este folytathatta útját célállomására, Vilniusba.
A tavalyi, széles körben elcsaltnak tartott választások óta litvániai száműzetésben élő Szvetlana Tyihanovszkaja Twitteren a férfi szabadon bocsátását, az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) vizsgálatát és Belarusz elleni szankciókat követelte.
Több európai állam- és kormányfő ítélte el a történteket, és az Európai Unió is Prataszevics azonnali szabadon bocsátására szólított fel. Sőt, az ügy az Európai Tanács hétfőn kezdődő csúcstalálkozóján is napirendre kerül: az Európai Unió pedig mérlegelni fogja az incidens következményeit, beleértve intézkedések meghozatalát a felelősökkel szemben – zárja összeállítását a Telex.