Igencsak nehéz volt a képviselőink (vagy sofőrjeik) jobb lába az elmúlt másfél évben: 2020-ban összesen 153 millió, idén április végéig 46 millió forintot költöttek a közpénzből feltöltött benzinkártyáikról. A Blikk által az országgyűléstől kikért listából kiderült, 199 képviselőből 125 használja rendszeresen tankoláshoz a kártyáját.
Az adatok szerint Hörcsik Richárd fideszes képviselő az abszolút rekorder, igaz, a lap szerint ő az egyik legtávolabbi lakhellyel rendelkező politikus, a Budapesttől 250 kilométerre lévő Sátoraljaújhelyen él.
Hörcsik összesen 3,6 millió forintnyi benzint töltött bele autójába másfél év alatt, átlagosan havonta 225 ezerért tankolt.
A tízes lista többi tagja:
- Tiba István (Fidesz): 3 millió 268 ezer Ft.
- Kovács József Dezső (Fidesz): 3 millió 30 ezer Ft.
- Tilki Attila (Fidesz): 3 millió 14 ezer Ft.
- Tasó László (Fidesz): 2 millió 986 ezer Ft.
- Apáti István (Mi Hazánk): 2 millió 922 ezer Ft.
- Dankó Béla (Fidesz): 2 millió 855 ezer Ft.
- Gyüre Csaba (Jobbik): 2 milió 847 ezer Ft.
- Barcza Attila (Fidesz): 2 millió 799 ezer Ft.
- Simon Miklós (Fidesz): 2 millió 676 ezer Ft.
A KSH szerint a magyarok havonta 13 200 forintot költenek közlekedésre átlagosan.
A Hörcsik Richárd által elköltött összegből nagyjából 119 ezer kilométert lehet autózni, ami másfél év alatt nem kevés. A képviselő benzinfogyasztásáról a Blikk érdeklődött, a Fidesz-frakció sajtóosztálya azonban csak ennyit válaszolt:
„Minden képviselő a törvényben meghatározott értékig jogosult üzemanyagkártyára, a frakció pedig aktív és lelkiismeretes képviselői munkát vár el.”
Az ugyancsak fideszes Bíró Márk csaknem egy évtizede nem szólal fel a parlamentben, az utakon viszont annál aktívabb: mintegy kétmillió forintért tankolt úgy, hogy listáról került be a parlamentbe, vagyis nem kell járnia választókerületét.
A független Hadházy Ákos szintén csaknem kétmillió forintot költött benzinre, igaz, ő a parlament helyett az országot járja.
A lap azt írja, hogy ugyanakkor voltak olyan képviselők is, akik nem igényeltek ebben az időszakban benzinkártyát (53 fő), sőt, visszaadták azt (16 fő).
Üzemanyagkártyát az a képviselő kaphat, aki nem kap szolgálati autót állami tisztségéért. Meg kell jelölnie azt az autót, amit ő és családtagja használni fog. A kártya keretét sávos rendszerben számítják ki, lakhely szerint: egy budapesti képviselő például havi 2500 kilométerre elegendő üzemanyag értékét kapja meg, míg egy, a fővárostól több mint 300 kilométerre élő honatya esetében ez már 6500 kilométer.
Címlapfotó: MTI/Vajda János