Illegális szemétlerakó balra, levendulás jobbra, gyönyörű táj és kilátás, részben természetvédelmi terület és egy rikítóan fehér, illegális, mészkőből valamint építési hulladékból feltöltött "út". Az ellentmondások területe ez. Érd-Parkvárosban vagyunk, ahol a helyiek és a város vezetése azért küzd, hogy a gyönyörű tájat és részben magánterületet is fel- és megsértő illegális "fehér utat" a vállalkozó végre eltakarítsa.
Ám úgy tűnik, hogy még várni kell erre.
Bár hazánk legtehetségesebb vállalkozójának, Mészáros Lőrinc és gyermekeinek nevén (Fejér B.Á.L. kft) futó céget, valamint alvállalkozóját a Pest megyei Kormányhivatal arra kötelezte, hogy állítsa helyre az eredeti állapotot, a cég(ek) ezt a mai napig nem tették meg, pedig a határidő hamarosan lejár.
Az illegális utat a köznevelési centrum építésekor kitermelt köves földből alakították ki (a cég még a korábbi, fideszes városvezetés idején nyerte el hatmilliárd forintért az oktatási intézmény kivitelezésére kiírt tendert). A munkák már a végéhez közelednek, ottjártunkkor már a környezetet is elkezdték rendezni, ám az úthoz láthatóan senki nem akar hozzányúlni.
Eközben zajlik a rendőrségi nyomozás, amelynek keretében környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási szakértőket vontak be a körülmények tisztázására.
"Körülbelül május közepén jár le határidő, tehát addigra kéne visszaállítani az eredeti állapotot, ám szinte biztosan közigazgatási pert indítottak és kérhették a határozat felfüggesztését" - mondta lapunknak Tetlák Örs, Érd LMP-s alpolgármestere.
"Bár tudomásom perindítás esetén nem függesztik fel automatikusan a határozatot, útügyi eljárás esetén lehet kérni a felfüggesztését. Itt is ez történhetett"
- mondta az alpolgármester.
"Szomorú és dühítő, hogy az illegális út érdi oldalán próbálunk mindent megtenni, útzáró elemeket helyeztünk ki, ám valaki, valakik rendszeresen eltolják azokat"
Hozzátette: vélhetően már nem is az építési forgalom zajlik az úton, hanem illegális szemetelők, motorosok, quadosok lépnek be a részben honvédségi, részben magántulajdonban álló területre.
"A két cég azzal védekezett, hogy a Felső Parkvárosban lakók életét akarták csak megkönnyíteni az úttal, holott valójában arról lehet szó, hogy elő akartak készíteni egy csatlakozó utat az M7-es felé, azzal sem törődve, hogy a nyomvonal részben természetvédelmi területen halad"
- folytatta az alpolgármester. KHír listaérdésünkre, miszerint hol tart a rendőrségi nyomozás, közölte: az általa tett feljelentés kapcsán a budaörsi rendőrkapitányság nyomoz, amihez hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és környezetkárosítás kapcsán szakértői vélemény készül.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Hozzátette:
"A közigazgatási per nem több mint időhúzás, nem tudok elképzelni olyan döntést, amely kimondja egy korábban nem létező, majd illegálisan odahordott földdel kiépített útról, hogy az mostantól egy út"
- mondta, aki szerint egyértelmű, hogy el kell majd takarítaniuk az utat és megtéríteni az okozott kárt.
Terítik a felelősséget
Az ügy emlékezetes pillanata volt, hogy a jelenlegi sóskúti és a volt érdi alpolgármestert épp a vállalkozók nyilatkozatai rángatták bele az ügybe:
Az Átlátszó birtokába került dokumeKüldésntumok szerint ugyanis a Fejér B.Á.L. elismerte, hogy az alvállalkozó ügyvezetője jelezte nekik: célszerű lenne, ha a már meglévő földút nyomvonalán szállítanák el a kitermelt földet Érd és Sóskút között. Ez az út azonban alkalmatlan volt arra, hogy teherautók használják.
Ennek ellenére az alvállalkozó egyeztetett a sóskút és az akkori, azóta leváltott érdi polgármesterrel, amin a kivitelező Fejér-B.A.L. Zrt. nem vett részt.
Az érdi alpolgármester szerint tehát a volt érdi és a jelenlegi sóskúti polgármester tudtak a kiépített útról. Ezt a sóskúti polgármester nyilatkozatai is megerősítették, amikben például pusztán kátyúzásnak minősítette az illegális útépítést.
"Most ott tartunk, hogy hetente, kéthetente szól valaki, hogy megint elmozdították az utat lezáró elemeket. Ezeket mi az érdi oldalon vissza is helyezzük, ám szinte hiába, a sóskúti oldalon semmi sem akadályozza az illegális szemetelőket, quadosokat, hogy behajtsanak a területre"
- mondja a jelenlegi helyzetről Tetlák, aki szerint jellemző a kivitelező hozzáállására, hogy az illegális út több tucat magántulajdonon keresztül is áthalad, ám a tulajdonosok közül senkit nem kerestek meg.
Bár ottjártunkkor építési forgalommal valóban nem találkoztunk, az illegális szemétlerakás nyomaival annál inkább, hiszen az út éppen ezt könnyíti meg, egészen addig, amíg le nem zárják vagy el nem tüntetik azt.
A kérdés persze az, hogy mikor állítják helyre az eredeti állapotot. Ezt is szerettük volna megtudni a kivitelező Fejér B.Á.L. Zrt-től, ám cikkünk megjelenéséig nem reagáltak kérdéseinkre.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.