Nemrég számoltunk be róla, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda több hónapos felderítő munka után göngyölítette fel azt a hálózatot, amely Szlovákiából származó drogot értékesített Komáromban, Győrben és Pápán. A fogás ismét a Szlovákiában népszerű pikó (piko, pico) fantázianevű metamfetamin volt.
Rendíthetetlen népszerűségnek örvend a Pikó márkanevű amfetamin Győr környékén
A Pikó régóta ismert Győr környékén, mint „szlovák drogot" is emlegetik - derül ki a 24.hu 2012-es bűnügyi híréből. Vagyis már csaknem egy évtizede jelen van Győrben ez a tudatmódosító. 2012 szeptemberében az egyik győri kaszinóban találtak a járőrök egy 26 éves helyi fiatalemberre, aki később azt vallotta, hogy egy ismeretlen szlovák férfitól vásárolt egy csík "Piko" nevű kábítószert.
A rendőrségi közlemény szerint a Terrorelhárítási Központ, a Készenléti Rendőrség műveleti egységei, a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozói és a Győri Rendőrkapitányság rendészeti és bűnügyi munkatársai „nagy erőkkel, összesen hat helyszínen végeztek összehangolt akciót. A rendőrök 2021. április 15-én a gyanúsítottak ingatlanjaiban és gépjárműveiben kábítószergyanús anyagokat és fegyvereket találtak, majd azokat lefoglalták.”
A csoport szlovák állampolgárságú tagjával szemben a szlovák rendőrök hajtanak végre további nyomozati cselekményeket. Vladislav Sz. és nyolc magyar bűntársa ellen a KR NNI Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály győri osztálya folytat büntetőeljárást kábítószer-kereskedelem miatt – szólt a közlemény.
A Pikó régóta ismert Győr környékén: mint „szlovák drogot” is emlegetik Rendőrségi adatok szerint több mint másfél évtizede töretlenül jelen van Győrben ez a tudatmódosító. Feltettük ezzel összefüggő kérdéseinket a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányságnak.
„Sajtómegkeresésében foglaltakkal kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy a „pico” fantázia nevű szer tulajdonképpen megfelel a metamfetamin típusú anyagnak, annak egyik elnevezési formája. Az anyagot jellemzően kristályos formában, leforrasztott végű fecskendőben, az azon fellelhető beosztások szerint adagolva forgalmazzák” – válaszolták.
Hozzátéve: „A származási helyük döntően Szlovákia. A lefoglalások döntő mértékben a Győri Rendőrkapitányság illetékességi területén történtek.”
A rendőrségi adatok ijesztően növekvő tendenciát jeleznek a Pikó terjedését illetően.
„Megyénkben először 2004. évben jelent meg nagyon kis mennyiségben. Ezután a rendőrségi lefoglalások 2010. évig alacsonyan voltak, innen kezdődött meg folyamatos emelkedésük. 2019 illetve 2020 években volt a legmagasabb a lefoglalások száma.” – felelte kérdésünkre a megyei főkapitányság.
Vagyis pont 2010 után (amikor a büntetőpolitikában a drogok terén is szigorítást ígérő jelenlegi kormány hatalomra került) lendült fel e szer forgalma Győrben és környékén. Illegális szerről lévén szó, nyilván itt nincsenek általános, publikus forgalmi, kereskedelmi, behozatali adatok.
Csak a lebukott szállítmányok nagyságrendje, illetve mennyisége alapján lehet következtetni arra, mekkora árutömeg mozog a piacon. S mivel tavalyelőtt és illetve tavaly a térségben tovább nőtt a lefoglalások száma, feltételezhetően ez azért van, mert növekedett a kereslet, emelkedett a fogyasztás, így mind többen vállalkoznak rá, hogy ilyen szert gyártsanak, illetve azzal kereskedjenek.
A jelek szerint a Fidesz rendpárti, szigorítós (a terjesztők mellett a fogyasztókat is kriminalizáló) büntetőpolitikája nem riasztotta el a helyi drogpiac szereplőit attól. hogy egyre nagyobb mennyiségű terméket kínáljanak a fogyasztóknak. És a drog népszerűségét a járvány sem törte meg.
Tekintettel arra, hogy ez a drogpiaci boom nem a „bűnös Budapesten”, hanem a tizenöt éve fideszes városvezetésű Győrben ment végbe, joggal lehet e büntetőpolitika kudarcáról beszélni.
A Pikóval kapcsolatos riportunkat ezután is folytatjuk, megpróbálva kideríteni, hogy az emiatti függőség, szenvedélybetegség milyen formában, illetve nagyságrendben jelenkezett az egészségügyi, szociális ellátás területén.