Bár tavaly nyáron kevesebb volt a hőhullám, mint a korábbi években, összességében nőtt az átlaghőmérséklet. Az ősz és a tél soha nem volt melegebb, mint 2020-ban, sőt a téli átlaghőmérséklet 1,4 fokkal haladta meg a korábbi rekordot és 3,4 Celsius fokkal az 1981 és 2010 között harminc év átlagát. Küönösen magas volt hőmérséklet Északkelet-Európában.
A jelentés szerint 2020 globálisan is a három legmelegebb év egyike volt, és különösen aggasztó a hőmérséklet emelkedése Szibéria sarkvidéki térségében, ahol átlagban 4,3, helyenként 6 fokkal melegebb volt a szokásosnál. Az elmúlt 5 év globális átlaghőmérséklete 1,2 fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közötti, az iparosodás előtti átlagot. Az Északi-sarkvidék eddigi második legmelegebb évét tapasztalta meg az 1981-2020-as átlagot 2,2 Celsius-fokkal meghaladó értékkel.
Az üvegházhatást okozó gázok légköri koncentrációja sem volt még olyan magas a műholdas mérések 2003-as kezdete óta, mint 2020-ban, bár egyes gázok esetében eltérő volt a növekedés: míg a szén-dioxid-koncentráció a legutóbbinál kisebb mértékben emelkedett - legalábbis részben vélhetően a pandémia miatt -, metánkoncentráció gyorsuló ütemben nőtt.
Április 22-e a Föld Napja: ez alkalomból ma természetfotókkal, illetve más, a nappal kapcsolatos képekkel, grafikákkal jelentetjük meg cikkeinket. Ha valakit ezzel megtévesztettünk volna, attól elnézést kérünk.