Lapunk folyamatosan figyelemmel kíséri a Muravidék (Szlovénia) fővárosának, Lendvának gyarapodását, mégpedig magyar állami források révén, vagyis közpénzből. Most újabb, mondhatni huszárvágással felérő fejleménynek lehetünk tanúi.
Mint azt korábban többször megírtuk, a magyar kormány a „nemzeti tőke" kiterjesztése jegyében megvásárolta a lendvai wellness-központot, majd ugyancsak a város terültén egy óriási telket. Hírek szerint az utóbbin egy magyar fociakadémiát építenek majd fel.
Ezzel egyidőben nagyszabású ingatlanvásárlásokba és felújításokba fogtak Lendván, úgyszintén magyar beruházásában. Százmilliókat költöttek el ily módon. Az egyik megvásárolt majd felújított, több szintes belvárosi ingatlanba aztán beköltözött a magyar főkonzulátus (a szlovéniai magyarság összlétszáma nem éri el a 4 ezret).
Már az érdekes volt, hogy az Orbán-kormány a 2010 utáni külpolitikájának részeként leépítette a határ menti kapcsolatokat, így a Muravidék és a Zala, Vas megyei önkormányzatok addig gyümölcsöző együttműködését is.
Évekig tartó pauza után akkor lett ismét érdekes a déli ország, amikor Orbán Viktor jó barátja, a szélsőjobbos Janes Janza került a bársonyszékbe. Innentől gyorsultak fel a a gazdasági beruházások, majd egy profi diplomata került a lendvai misszó élére. Mégpedig Máthé László Eduárd, aki korábban az afrikai nyitásért felelt.
A lendvai fürdőre és szállodára az elmúlt években jelentős összegeket költöttek. Az akkor még állami tulajdonú komplexum végszámlája 9 millió euró volt, ennyibe került a magyar adófizetőknek.
Most újabb érdekes fordulat történt. Olyan, amelynek során minden beruházott lendvai magyar forint „elvesztette közpénz jellegét".
A hvg.hu portál megírta, hogy egy pénteken, késő éjjel megjelent miniszteri rendelet értelmében már nem a Külgazdasági és Külügyminisztérium a tulajdonosa a tavaly létrehozott Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítványnak átadott cégeknek, és így a birtokukba átadott jelentős állami vagyonnak sem.
E vagyonelemek között szerepel a 9 millió eurós lendvai wellness-komplexum is.
A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter rendeletben törölte a Manevit és a Comitatus-Energiát azon cégek közül, amelyek tulajdonosi joggyakorlója a Külgazdasági és Külügyminisztérium, mást pedig nem nevezett ki.
Ez azt jelenti, hogy ezeket végleg átadták az alapítványnak. Ezt megerősítették a cégbírósági papírok is: március 5-e óta a Comitatus-Energia és a Manevi tulajdonosa nem a magyar állam, hanem a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány.
A nyilvántartásba vételi határozat alapján az alapítványnak a két cég formájában juttatott vagyon étke 15,8 milliárd forint. Az alapítvány kuratóriumának elnöke, Magyar Levente parlamenti államtitkár lett.
Az újabb magyaros huszárvágás vélhetőleg nem érinti a lendvai komplexum napi működését, de a tulajdonviszonyok megváltozása mégis egy új helyzet. Amibe például az is belefér, hogy egy későbbi, esetleges eladásáról immáron nem az állam, hanem az alapítvány vezetése dönthet majd.