Aranyvaluta volt Körmendnek a híres bolgárkertészet

ugytudjuk.hu 2021-04-13 07:11:21
Lassan a feledés homályába vész, hogy egy időben a körmendi bolgárkertészek látták el szinte a fél megyét friss zöldséggel, el-és kiterjesztve a modern kiskert kultúrát. Aki még emlékszik rá, az ma is vallja: soha olyan jóízű zöldségféléket nem ízlelt azóta sem, mint amit a délről hazánkba bevándorlók termesztettek.

Rien Andor a hatvanas években koptatta a körmendi gimnázium padjait. Kollégista volt, így minden nap jó kilométert kellett gyalogolnia a kolesztől a Thököly utca végén lévő gimibe. Volt ideje szemügyre venni a házakat és hallani, amint mindig kiszűrődött valamiféle munkazaj a nagy udvarokból.

Ebben az utcában több bolgárkertész is lakott. A nagybani termelést a Rába partján folytatták, mivel sok vízre volt szükségük és folyamatosan. De házaik udvarában sem maradtak tétlenek, kihasználtak minden négyzetmétert.

Máig őrzöm a kertészek emlékét

- mondja a nyugdíjas mérnök.

Az utca elején sorakoztak a házaik, jómódról árulkodtak.

Körmend a múlt század ötvenes-hatvanas éveiben kezdte levetni poros mezővárosi (hivatalosan nagyközség volt) jellegét és ebben sokat segítettek a betelepülők. Az állami boltokban az egész országban alig volt árú, de nem itt: a tavaszi-nyári szezonban nem volt gond jó minőségű és addig alig ismert zöldségfélékhez jutni. Mindez fellendítette a helyi kereskedést.

Ha volt még idő az első csengetésig, belestem a kapukon. Az udvarok hátsó részén fura szerkezetek voltak, ezek révén öntözhettek, meg nagy üvegtáblák... Mivel volt sok víz és a város ezen része a fagyoktól védve volt - bőven termett paradicsom, paprika, saláta. De az igazi szenzáció a karfiol volt. Sokan eleinte meg sem merték enni

- nevet fel a férfi.

Egyszerűen jó volt sétálni a házaik előtt. Mert ott mindig friss, jó illatok fogadtak. Olyan érzésem volt, mint amikor kilépek a téli szürkeségből és tavaszi napfény fogad... Később össze ismerkedtem néhányukkal, rendszeresen vásároltam tőlük. Keszthelyi vagyok, de amikor eljött a szezon, vissza jártam Körmendre.

A városnak egyfajta aranyvalutája volt a bolgárkertészet. Ezt csak idővel ismerték fel. De már az is nagy szó volt, hogy nem bántak a bevándorlókkal „gyüttment" módra. Az évtizedek során a kertészek megbecsülést szereztek és körmendiekké váltak. Ma már alig akad leszármazott, kertészettel foglalkozó meg végképp nem.

 

De kik is voltak a bolgárkertészek? Hogyan kerültek az országba és annak legnyugatibb csücskébe?

A Magyarországon letelepedett bolgárok három nagy migrációs hullámban érkeztek, elsőként  1365–1426 között, majd 1688 után. A harmadik bevándorlási hul­lám 1860-tól a 20. század közepéig tartott, jellegében gazdasági migrációnak volt tekinthető.

Az országba javarészt bolgárkertészek és növény termesztők érkeztek, akik elsősorban gazdasági okok – a több százéves török uralom során kiala­kult föld nélküliség – miatt jelentek meg a történelmi Magyarország területén. 1865 és 1910 között összesen 62 településen re­gisztráltak bolgárkertészeket, Körmendet kisebb, de nagyon dolgos populáció találta meg.

A betelepülők honosították meg hazánkban az intenzív, öntözéses zöldségter­mesztést. Ezek a kertészcsapatok (tajfák) kezdetben ingáztak Magyarország és Bulgária között. Márciustól novemberig bérelt földeken dolgoztak, majd télre visszatértek szülőhazájukba. A századelőt követően többen földet vásároltak, áttelepítették családjukat Magyarországra, és egyre ritkábban tértek vissza Bulgáriába.

A bolgárkertészek igazi értékét az adta az őslakosok számára, hogy modernizálták a meglévő, elavult paraszt kertészeteket. A melegágy a bolgárok példája nyomán terjedt el igazán. A melegágyakban előhajtatott magokról a parcellákban a magyar termelők zöldségei előtt már legalább egy hónappal megjelentek a bolgárkertészek terményei.

Ők honosították meg nálunk és a Monarchia területén a spárgatököt, a padlizsánt, a póréhagymát, a fekete babot, sőt salátát és uborkát is termesztettek. A 19. század végén már szinte minden magyar város környékén megtalálhatóak voltak a bolgárkertészek, számuk ekkortájt elérte a huszonötezret.

Körmendi szerepükről Komjáthy Kálmán helytörténész, lokálpatrióta visszaemlékezéséből alkothatunk képet. A ma már kordokumentumnak számító feljegyzést először lapunk közli a nyilvánossággal. A szerző nyaranta culágerként (segédmunkás) keresett némi diákpénzt, majd eljutott a kertészetekbe.

Bulgár gazdáink velünk dolgoztattak és ha kiszúrták a lustálkodókat, jött a szégyen,  "neked jövő héten nincs munka" . Szerencsére én három nyáron dolgozhattam ezeknél a szorgalmas, kemény, de igazságos embereknél. Mive1 róluk eddig még nem történt megemlékezés, most ezt próbálom a magam egyszerűségével pótolni

- írja bevezetőjében.

Teszem ezt azért is, mert az Ő becsületes munkájuk idején nem volt szükség Pestre járni zöldségfélékért, mert Körmendet és vonzáskörzetét bőven ellátták, sőt még Szombathelyre, Kőszegre is került terményeikből. Ma már csak egy eredeti - bevándorolt- bulgárkertész él nálunk, Kirov Miklós bácsi, de ő is már közel 90 éves, igaz, szellemi frissességének teljes birtokában van.

Kirov bácsi 1939-ben került Magyarországra. Előtte négy elemi és négy polgári iskolát végzett hazájában. Újdonsült asszonyával Körmendre költözött. EIkerült kis időre Bécsújhelyre, sőt még a Szudéta-vidéket is megjárta. Állítása szerint ott nem ismerték a káposztát. Azt hitték, hogy fán terem...  A Cser malomnál  5-6 alkalmazottal bérelt először 3 hold földet és nyári időben doIgoztatott.

Komjáthy Kálmán leírja, hogy egy idő után újabb három bolgár család telepedett le a városban. Az egyik a Dimov família volt, amelynek utódai még sokáig kertészkedtek.

A harmadik bulgár család Glacov Sándor és neje Ilonka néni volt. A TSZ szervezés nyomán a városba költöztek, megvásárolták egy kovácsmester házát a Thököly utcában, de itt már nem folytatták nagyban a kertészkedést. Munkájukhoz nagyon sok vízre volt szükség, ezt a Rába parton érték el. Saját kiemelő művet építettek, amit előbb ló, aztán benzinmotor hajtott.  

A körmendi, kockaköves Thököly utca ma.

A körmendi bolgárkertészekre ma már alig-alig emlékeznek a városban. Munkásságuknak nem állítottak emléket, de szerencsére ezt megtették másutt, például Budapesten.

Mindez nem homályosítja el ama tényt, hogy a 20. század elején-közepén fontos szerepük volt a vasi kiskertgazdaságok modernizálásban. Már azzal is, hogy versenyre kényszerítették a begyöpösödött kultúrájú parasztgazdaságokat. A bolgár-magyarok így lettek értékes és megbecsülendő honfitársaink. 

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.